Последната ледена зона от Северния ледовит океан, която е много важна за оцеляването на полярните мечки, вече е уязвима за промените в климата, алармира “Асошиейтед прес”. В района е Ванделско море, северно от Гренландия.
“Последната ледена област” е наречена така, защото морският лед там обичайно е много дебел. Затова специалистите мислеха, че ще устои десетилетия на глобалното затопляне. През миналото лято обаче е регистрирано рекордно топене. То е документирано от учените, участващи в експедицията на германския ледоразбивач “Поларщерн”. Топенето се е дължало до голяма част на климатична аномалия със силни ветрове, но изтъняването на леда от десетилетия заради промените в климата е било значим фактор.
Специалистите се надяваха, че районът с площ от 1 млн. кв. км ще остане незасегнат, въпреки предвижданията по-голямата част от Северния ледовит океан да остане без плаващ лед през лятото до средата на века.
“Имаше причина да се нарича “последната ледена зона”, казва съавторът на изследването Майк Стийл от Вашингтонския университет, който допълва: „Доста е шокиращо. През 2020 г. този район се топеше лудо”.
Две части от района са останали без лед през лятото на 2020 г. – край Гренландия и край канадския остров Елсмиър.