Компанията “Експат Капитал” постави “Часовник на дълга” на централно софийско кръстовище, съобщиха от компанията.
Управляващите партньори на “Експат Капитал” Никола Янков и Николай Василев отдавна заострят вниманието на обществеността към недисциплинираната бюджетна политика в България – особено с оглед на потенциалното ни приемане в еврозоната. Като много други икономисти и представители на бизнес средите, те са притеснени от хроничните и ускоряващи се дефицити, които водят до нарастване на публичния дълг на страната, пише в съобщението.
Затова компанията е инсталирала специален екран на балкона на своя офис на кръстовището на бул. “Цар Освободител” и ул. “Г. С. Раковски” – диагонално срещу Военния клуб. Екранът е наречен “Часовник на дълга” и показва приблизителното ниво на българския публичен дълг.
Към момента часовникът показва над 31 милиарда лева и сумата расте всяка секунда. Използвани са последните данни от сайта на Министерството на финансите, като “Експат” ще коригира числата динамично, когато се публикуват нови данни.
Според експерти дългът расте средно с 362 лв. на секунда, с 21,701 лв. на минута, с 1,3 милиона лв. на час или с 31.25 милиона лв. на ден. Разделено на около 2 милиона семейства, всяко семейство средно дължи над 15 хиляди лева.
По последни данни на БНБ, обявени и от БТА, брутният външен дълг на страната в края на февруари 2022 г. възлиза на 41 909.5 млн. евро (55,8 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт – БВП), което е с близо 2,917 млрд. евро (7,5 на сто) повече в сравнение с края на февруари 2021 г. (почти 39 млрд. евро, 57,5 на сто от БВП).
Брутният външен дълг на сектор “Държавно управление” в края на февруари 2022 г. е малко над 8 млрд. евро (10,7 на сто от БВП). Спрямо края на февруари 2021 г. (7944,5 млн. евро, 11,7 на сто от БВП) той се увеличава с 62,4 млн. евро (0,8 на сто).