Изкуственият интелект (AI) бързо ще трансформира публичната администрация в цяла Европа и регионалните и местните власти ще имат основна роля в приемането и управлението. На 24 октомври Комисията за икономическа политика (ECON) на Конгреса на местните и регионални власти ще проведе своето 24-то заседание в Тампере, Финландия. На това заседание членовете й ще обсъдят и гласуват проект на становище за предизвикателствата и възможностите на изкуствения интелект в публичния сектор: определяне на ролята на регионалните и местните власти, изготвено от докладчика Алберто Чирио (IT/EPP), председател на регион Пиемонт.
“Постигнахме значителен напредък в насърчаването на прозрачността при приемането на AI, но предизвикателствата остават. Подчертаваме необходимостта от ясна и достъпна информация за инициативите за AI и създаваме възможности за обратна връзка. Едно от основните предизвикателства, е потенциалното разделение на изкуствения интелект между публичните администрации, които могат да използват напълно тези технологии, и тези, които не могат. За да се справим с това, насърчаваме създаването на екосистеми с изкуствен интелект на различни нива – местни, трансгранични, междурегионални и транснационални. Тези екосистеми обединяват местните и регионалните власти, академичните среди и частния сектор за споделяне на знания и разработване на общи решения. Стимулираме обмена между сходни територии в различни региони. Този подход ни помага да разработим съгласувани, мащабируеми решения, като същевременно насърчаваме прозрачността между публичния и частния сектор. Въпреки това, осигуряването на прозрачност във всички партньорства остава въпрос, над който работим активно”, коментира Алберто Чирио.
Пиемонт е истинска европейска отправна точка за стратегически сектори, като автомобилния и космическия сектор и ще бъде седалище на италианския център за изкуствен интелект. Освен това регионът на Пиемонт допринесе за стратегическата позиция на регионалните програми в областта на цифровите технологии през програмата за периода 2021 – 2027 г. и включи използването на изкуствен интелект сред стълбовете на своята публична иновационна цифрова стратегия за периода 2024 – 2026 г. AI се счита за инструмент за ефективност при използването на обществени услуги чрез автоматизиране на повтарящи се задачи, прогнозен анализ и оптимизиране на ресурсите.
Изкуственият интелект вече подобрява градската мобилност, оптимизира потреблението на енергия в сградите, подобрява управлението на отпадъците и анализира данните за замърсяването по-ефективно. В публичната администрация ИИ автоматизира повтарящи се задачи, оптимизира вътрешните процеси и значително подобрява взаимодействието с гражданите. Системите, основани на ИИ, осигуряват по-бързи и по-точни отговори на запитванията на гражданите и улесняват достъпа до информация и услуги дори в пиковите часове.
AI се използва в автоматизирани процеси на вземане на решения, ускоряване на административните процедури и проверка на подадените документи. Това ускорява времето за обработка на заявленията, което е от пряка полза за гражданите. Тези подобрения са представителни за промените, които наблюдаваме в много региони, включително Пиемонт, където се използва широко чатбот за подобряване на качеството на взаимодействието между публичната администрация и гражданите. Подобряваме вътрешната ефективност на регионалната администрация чрез система за машинно обучение, приложена към електронния комуникационен триаж, както вътрешни, така и външни.
“В качеството си на докладчик наблюдавах няколко ефективни инициативи за изграждане на компетентност в областта на ИИ в публичния сектор. Виждаме страхотни резултати от целенасочени програми за обучение, които обогатяват съществуващите познания на държавните служители за администрацията и нуждите на гражданите с нови технически умения за изкуствен интелект. Програмите за повишаване на квалификацията и преквалификация, често използващи онлайн платформи и инструменти за електронно обучение, следва да бъдат особено ефективни. Те гарантират, че уменията на нашите държавни служители са в крак с бързото развитие на изкуствения интелект. Виждаме успех с университетски партньорства и програми за обмен с частния сектор. Те спомагат за привличането и задържането на таланти в областта на АI в публичния сектор, което е от решаващо значение предвид конкуренцията със заплатите в частния сектор”, каза още Алберто Чирио.
Освен това в неговия регион се застъпват за програми за изкуствен интелект и дигитална грамотност, започващи от началните и средните училища и обхващащи програми за всички граждани. По думите му местните и регионалните власти ще играят ключова роля за равномерното разпространение на тези дейности между териториите. Въпреки че ефективността може да варира в зависимост от региона, тези инициативи показват обещаващи резултати за изграждане на компетентност в областта на AI сред служителите в публичния сектор в цяла Европа.
Младите представители могат да бъдат от основно значение за насърчаването на местни и регионални екосистеми за изкуствен интелект, които включват университети, изследователски центрове, училища и стартиращи предприятия. Тяхното участие може да ускори иновациите по начини, които резонират с по-младото население. Те могат също така да настояват за интегриране на програмите за развитие на дигитални умения и грамотност с изкуствен интелект в образователните програми, подготвяйки следващото поколение за свят, управляван от изкуствен интелект.