На днешната дата (12 декември) Православната църква чества паметта и делата на Свети Спиридон. Според житието му той е бил един от великите светители и чудотворци на IV век. Спиридон се родил на остров Кипър, бил винаги прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот. От детинство бил овчар. Като станал пълнолетен, той се оженил, но скоро овдовял и започнал да употребява целия си имот за помагане на ближните, които обичал искрено, както заповядал Господ: хранел бедни и сираци, приемал радушно странници. Господ му помагал в неговите добри дела, като му дарувал сила по чудесен начин да изцерява болните.
В царуването на император Константин, Спиридон бил поставен епископ в гр. Тримитунт, на остров Кипър. Скоро Спиридон се прославил с чудотворната си дарба. Постоянно при него идвали болни за помощ и изцерение; царете му оказвали почит.
Покровител на занаятчиите
В нашата традиционна култура Св. Спиридон се приема като покровител на занаятчиите – обущари, абаджии, а също на керемидчии, грънчари, тухлари, бакърджии и др. Като епископ Свети Спиридон участвал в Първия Вселенски събор.
Традиции и обичаи
В България много разпространено е и вярването, че Св. Спиридон предпазва от обриви и рани. В Родопската област жените раздавали помежду си питки за здраве. В Пловдивско на този ден било забранено да се варят боб, царевица, леща и пр., за да не излизат обриви по тялото. В Пиринския край пък го почитат като покровител на конете и едрия домашен добитък. Още в ранно утро жените излизали и раздавали обреден хляб, за да са здрави животните. В селищата около Троянския Балкан съществува и поверие, че на 12 декември слънцето спира да се движи и поема обратния път към лятото.
Днес имен ден празнуват: Спиридон, Спиро, Дарин, Дарина, Дария, Дарко, Даря, както и производните им имена.