“Продължаваме промяната” успя да отцепи депутати от “Има такъв народ” и така да си осигури гласове в пленарна зала за правителство на малцинството. “Току-що получих информация, че депутати от “Има такъв народ” ще напуснат парламентарната ни група. И ще подкрепят Кирил Петков и Асен Василев. Най-вероятно са купени с пари и постове. То ще се види и кой какъв ще стане”, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в пост във Facebook.
По-рано днес депутатът от “Продължаваме промяната” (ПП) Атанас Михнев обяви, че вече са намерени достатъчен брой народни избраници, които да осигурят мнозинство в парламента на управляващата коалиция, която остана трипартийна след оттеглянето на “Има такъв народ” (ИТН).
“Вървим в посока на това да осигурим пълно мнозинство”, потвърди Михнев. Той не посочи броя на осигурените депутатски гласове. Но отрече категорично те да са купувани.
“За пазарене не можем да говорим, когато няма цена. Нали търговският закон казва, че търговската сделка като няма цена за дадена стока, е нищожна. Това, което ние пазарим и това, за което ние се пазарим, са хора с правилната мотивация да променим България”, посочи витиевато Михнев.
Той бе категоричен, че оставките на министрите от квотата на ИТН – Теодора Генчовска, Гроздан Караджов, Александър Николов и Радостин Василев няма да бъдат гласувани тази седмица.
“Не е нужно да съм врачка, за да позная, че те ще изговорят купища лъжи и измислици в стилистиката на Кирил и Асен, само и само да оправдаят постъпката си и да успокоят гузната си съвест. Само че предателството си е предателство и предателите никой не ги обича. Дори и тези, които печелят от тях. В крайна сметка, за мен властта може да не е самоцел, но за други явно е. Те трябва сутрин да се гледат в огледалото. Такъв е животът. Истината е, че от цялата тази история изпитвам срам, но и облекчение. Защото в битка е по-добре до рамото ти да има приятели, отколкото предатели”, споделя още в поста си Слави Трифонов.
Президентът Радев към политиците: Не измествайте на заден план интересите на хората
Ситуацията в страната изисква парламентарно представените партии да не допускат противоречията им да изместват на заден план интересите на държавата и народа. Така президентът Румен Радев коментира ситуацията с политическата криза у нас.
“Очаквам и правителството, и народните представители кдокато решават политическата си съдба, да не забравят огромната си отговорност към гражданите и обещанията, дадени за справяне с инфлацията и социалната и икономическата криза. Именно от тяхното поведение зависи доверието на хората не само към техните политически формации, но и към политическата система в България”, допълни държавният глава.
Той отказа да коментира в детайли информацията на Слави Трифонов, че депутати на ИТН ще напуснат парламентарната група, като по думите му най-вероятно са били “купени с пари или постове”.
Политолог: Избирателите няма да простят на ИТН провала на коалицията
“Есента ще имаме нови избори”, прогнозира политологът Слави Василев. “ИТН натрупаха много негативи на свой гръб. Избирателят няма да им прости провала на тази коалиция, колкото и избирателят да не я харесва. Ако съдим по социологията, ПП вече не е първа политическа сила, някъде зад ГЕРБ са. Тези 6 месеца на управление на Кирил Петков заличиха 10-годишния спомен от Бойко Борисов и отново той е първа сила. … Правителството на ПП ще падне, защото не може да осъществява нужното водачество, а не защото ИТН е прокси на Кремъл, на Путин или на Пеевски”, смята той.
Политологът подчерта, че в българската политика липсва лидерство. “Нито една партия не може да пробие, ако няма лидер, а Слави Трифонов се е скрил отзад, стои в тъмен фон. Да си политически лидер означава да бъдеш достъпен. Да можеш да говориш, да имаш ежедневен контакт с хората. Борисов в това беше много добър. Петков не владее достатъчно добре материята и затова няма да успее да задържи правителството”, каза още Василев.
“Партиите, които останаха в коалицията, ползват удобния претекст, че сега не е време за нови избори. … ДБ и БСП не искат да отиват на избори, защото вероятността да пострадат е голяма”, коментира политологът, цитиран от БНР.