В Мадан превърнаха рудник в музей за туристи. В “Сполука” туристите се качват на вагонетка и влизат с локомотивчето като истински миньори под земята. Входът е от центъра на миньорския град. Под земята фигури на миньори, заети с различни дейности, посрещат любопитните. Цялото трасе под земята е оборудвано с релсов път, стрелки, обходи за маневриране, така че гостите напълно да влязат в ролята на рудодобивници. За целта те се оборудват с каски и специални миньорски лампи.
Минната изработка е дълга 140 метра, прокарани са две трасета – едното е 10 метра, другото е 11 метра. Добивът в стария рудник е спрял през 1972 година. Сега мината се връща към нов живот вече като музей.
Туристите най-много се впечатляват от дизайна вътре в залата, от начина, по който са подредени кристалите. Те трябва да са в естествена среда – на тъмно, под земята и да няма рязка промяна на температурата, както и слънчева светлина. В кристалите има присъствие на манган, ако няма светлина, той избледнява, пукат се или изсветляват. Най-ценните експонати в уникалната кристална зала са галенита и свалерита. Експонатите са близо 600.
Ремонтирана и обезопасена е и пещера „Шаренка“, която е на около 2 км от миньорския град. В нея туристите могат да се запознаят с начина, по който още траките са добивали руда още през бронзовата епоха /16-12 в.пр.Хр./. Планират се и екопътеки в района.