Инвестициите са все по-важен приоритет в работата на местната власт. Новият мандат изисква от общините както адаптиране към новите политики и нарастващите изисквания на гражданите и бизнеса, така и сериозни инвестиции в човешки капитал. Един от първите въпроси, които задават в срещите с кметове потенциалните инвеститори, вече не е “има ли подходящ терен”, а “има ли работна сила”. “Това предизвикателство налага по-тясното обвързване на образователната система с бизнеса и кметовете все по-успешно се ангажират с модерирането на този процес”, коментира при откриването на четвъртата годишна конференция “Бизнесът и регионите” изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева
“Общините в северната част на страната все по-осезателно усещат липсата на инвестиции в стратегическа инфраструктура”, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ. Кметовете на общините в Северна България са далеч от мисълта да мечтаят за съвременни речни пристанища, интермодални терминали или мащабни логистични комплекси. “Надеждата за приемлива пътна мрежа, според разбиранията на 21-ото столетие, все още поддържа инициативността на местните администрации и готовността им да партнират активно с бизнеса. Балансираното развитие на всички региони на страната остава сериозно предизвикателство, което трябва да срещне и целенасочените усилия на всички институции”, обърна внимание Георгиева.
В последните години местните власти все по-сериозно съсредоточават усилията си за насърчаване на икономическата активност и привличане на инвеститорски интерес. От гледна точка на местните политики, това е решителна стъпка за промяна на демографския облик на общините, повишаване на тяхната привлекателност за квалифицирани специалисти и цялостна промяна на качеството на живот.
Данните на Института за пазарна икономика, които бяха представени в първата сесия на форума, откроиха община Елин Пелин като шампион по икономически ръст през последните години. Сред общините, отбелязващи значителна динамика в своето развитие, са Марица, Раковски, Габрово, Велико Търново, малките общини около Варна, а също така Стара Загора, Казанлък, Чирпан и Гълъбово. В групата на малките тигри са Брезник, Крумовград, Летница.
За предизвикателствата пред региона на Стара Загора говори заместник-кметът на общината Радостин Танев. Кметът на община Търговище д-р Дарин Димитров сподели с участниците във форума опита на своя екип в привличането и задържането на солидни инвеститори – партньорство, което позволява на общината да преобърне тенденциите за отлив на население. Сред най-често споменаваните примери за успешно реализирани публични инвестиции и дългогодишно партньорство с бизнеса много от ораторите в конференцията посочваха община Чавдар. Кметът Григор Даулов беше един от най-лаконичните говорители на форума, защото и постиженията във всички сфери на развитие в малката средногорска община са повече от красноречиви.
Фокус на форума бе устойчивото развитие като приоритет в развитието на общините и отговорния бизнес. Тази година участници в дискусиите бяха представители на университети, на мествата власт: Дарин Димитров – кмет на Търговище, Григор Даулов – кмет на Чавдар, и заместник-кметът на Стара Загора Радостин Танев и др. Традиционен партньор на събитието е Институтът за пазарна икономика. Адриан Николов представи картината на регионалното развитие през последните години и очерта основните фактори за успеха. Националното сдружение на общините в Република България е партньор на конференцията.