Перник е добър град за предприемачески инициативи. Когато става въпрос за инвестиции, нещата се движат по бързата писта в местната администрация. Ние сме заинтересовани да привличаме инвеститори с висока добавена стойност, но и продължаваме работата със съществуващи такива вече“. Това заяви зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев, който взе участие в семинара „Възможности за предприемачество в Перник“, организиран „Бранд Медия България“ в рамките на европейския проект TOP JOBS („Кариерен преход на възможностите“) в партньорство с община Перник.
По думите на зам.-кмета общината полага усилия да продължи възходящата, положителна тенденция. Градът има приета общинска наредба за насърчаване на инвестиции от клас „Б“, които са в размер на над 250 хил. лв. Кръстев даде примери за интереса към града, като коментира, че два инвестиционни проекта вече са в процес на сертифициране, но се очаква решение на РИОСВ. Освен това напомни за вече реализирани редица инвестиции – в сферата на производството на елементи за електронни системи, за силиконови изделия, хранително-вкусова промишленост и редица други.
“Вчера бяха входирани планове за разширяване на друго предприятие с над 14 хил. кв. м производствена площ. Това е доказателство, че градът е жив“, даде пример Кръстев.
Едни от факторите, които правят Перник интересен за предприемачи, е това, че е запазил инфраструктурата си, има професионални гимназии, които подготвят специалисти в различни области, а освен това градът не страда от депопулация както други региони в страната. Заради близостта със столицата и трудовата миграция на много хора вече им е писнало да пътуват и търсят работа в самия град.
“Перник има голям ресурс, който може да се впрегне“, убеден е зам.-кметът.
По думите му помощта от европейски инструменти за развитие на предприемачеството в града е от огромно значение. Въпреки това Кръстев отчете като проблем това, че според сегашното райониране на страната Перник е включен в един район със София, а столицата изкривява икономическите показатели на града и не може да се възползва в достатъчна степен от европейското финансиране, каквото например може Стара Загора. По този повод заяви, че очаква да види какъв ще е интересът на бизнеса към наскоро пусната мярка за насърчаване на малките и средни предприятия.
“Заради тази несправедливост интензитетът на помощта тук ще е по-малък. Това е сериозна несправедливост, но сме проявили достатъчно активност, така че да не съществува в следващия програмен период“, каза още Кръстев.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.