Националните планове за възстановяване и устойчивост могат да не постигнат желаното въздействие, ако регионите и градовете не участват ефективно в изпълнението им. В препоръки, единодушно приети на първата за годината пленарна сесия на Европейския комитет на регионите, местните и регионалните лидери призоваха държавите-членки и Европейската комисия да трансформират настоящото централизирано управление на Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) в многостепенен подход, насърчаващ цифровия и екологичен преход, укрепващ сближаването, без припокриване с други финансови инструменти.
Кметът на Ловеч Корнелия Маринова потвърди, че по-голямата част от местни власти не са били включени активно в разработването на националните планове по Механизма за възстановяване и устойчивост. Тя посочи, че в плана на България са включени 57 инвестиции, от които 19 на обща стойност около 3 млрд. евро са изцяло общински, а тяхното портфолио е изключително разнообразно – от модернизация на образователна инфраструктура, през създаване на амбулатории в отдалечени населени места, широколентов достъп до интернет, дигитализация на архивни документи и се стигне до изключително голяма инвестиция в социални услуги.
“Към момента отбелязваме трудно начало на изпълнението на инвестициите и реформите. Нужда ни е по-добра координация и управление на процесите, в това число и по-голямо вслушване и зачитане на опита и знанията на местните и регионални власти”, каза още градоначалникът. И заключи, че националните планове носят значителни финансови ресурси и следва да се възприемат като траен ангажимент за възстановяване от кризите и преход към по-устойчиво бъдеще, което предполага и обединени усилия от всички страни.