През октомври в Страсбург се събра Конгресът на местните и регионалните власти на Съвета на Европа. В заседанията взеха участие и представители на българските местни власти, кметовете на Каварна, Ивайловград и Хасково – Елена Балтаджиева, Диана Овчарова и Станислав Дечев.
В програмата на сесията бяха разгледани инициативата “Подмладяваща политика”, насочена към ангажиране на младежки делегати и интегриране на младежките перспективи в местния и регионалния демократичен живот, опазването на културното наследство на Украйна по време на войната, както и общите предизвикателства пред местните и регионалните власти през последните пет години. Членовете на Конгреса обсъдиха и мониторингови доклади по прилагането на Европейската харта за местното самоуправление на Финландия, Исландия, Латвия и Малта, както и наблюдението на местните избори в Турция на 31 март 2024 г.
Обсъдена беше дългосрочната тенденция за застаряването на населението в Европа и необходимостта от осигуряване на качествени социални грижи за възрастните хора, както и насърчаването на кръговата икономика на местно ниво с акцент върху използване на отпадъците като ресурси и намаляване на свръхпотреблението.
Тема на разискванията бяха още регионите със специален статут, ролята на местната демокрация за мира и стабилността в Югоизточна Европа, защитата на правата на човека и ролята на регионите за възстановяването на Украйна, както и разширяване на обхвата на Хартата за местно самоуправление в градовете в държави извън ЕС, като Казахстан, Мавритания и Мароко.
Изказвания на сесията имаха генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе, заместник-министърът на вътрешните работи на Литва и председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Като основни говорители участваха представители на местните и регионални власти на Черна гора, Португалия, Франция, Казахстан, Мароко и Мавритания.
Душан Райчевич, кмет на Бар и президент на Мрежата на асоциациите на местните власти в Югоизточна Европа (NALAS), припомни, че за своята 20-годишна история организацията е защитила авторитета и влиянието си в региона. Днес NALAS предоставя решаваща техническа помощ на над 7000 местни власти и помага за засилване на сътрудничеството между тях.
Ръководителят на българската делегация Елена Балтаджиева връчи на президента Душан Райчеяич поздравителен адрес по повод кръглата годишнина от името на председателя на УС на НСОРБ Даниел Панов. С кратко изказване за ролята на НАЛАС се включи и българският младежки делегат Александра Гайтанджиева.
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Теодорос Русопулос посочи, че Комитетът на регионите представлява местното и регионално измерение на управлението, което е най-близо до притесненията и очакванията на гражданите.
Декларация по темата за съхраняване на културното наследство в Украйна
Членовете на Конгреса отново потвърдиха непоколебимия си ангажимент за запазване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на международно признатите й граници. Те обръщат сериозно внимание на защитата и възстановяването на украинското културно наследство и оценката на щетите. Членовете на Конгреса потвърдиха, че подкрепят украинския народ и потвърдиха ангажимента си за общо, демократично бъдеще, основано на зачитане на международното право и справедлив мир.
Насърчаване на прехода към кръгова икономика на местно ниво
В резолюцията и препоръката, приети след дебат по темата, Конгресът подчертава, че местните и регионалните власти са в добра позиция да сведат до минимум отпадъците, насърчавайки кръгова икономика. Този нов модел вече не е въпрос на избор, а необходимост, която дава решение не само на екологичната криза, но е път към икономически просперитет и създаване на работни места. Подобен тип икономика вече е напълно одобрен от младото поколение, както подчертаха младежките делегати на конгреса по време на дебата.
Мисиите за наблюдение на избори
Те отчитат повтарящи се проблеми в Европа през последните пет години, информира Конгресът. Недостатъчните финансови ресурси за местните и регионалните власти, ограниченият обхват на местното самоуправление и недостатъчните консултации са фактори, които отслабват местната демокрация. Яростната онлайн реч на омразата и дезинформацията срещу местни и регионални изборни представители, както и физическата и вербалната агресия срещу тях се увеличават, създавайки враждебна среда. Този модел, особено очевиден по време на избори, стана по-изразен през последните години.
Това са констатациите от третия доклад от мисиите за наблюдение на избори на Конгреса, предназначен да служи като механизъм за ранно предупреждение за отрицателни събития и явления. В доклада се изразява тревога от вълнообразния ефект, които многобройните последователни кризи през периода 2021 – 2024 г. оказаха върху демокрацията и изборите на местно ниво във всички държави членки. Те поставиха под въпрос доверието на гласоподавателите в техните институции и в представителната демокрация на всички нива на управление. В много случаи те доведоха до временно спиране на действието на разпоредбите на Европейската харта за местно самоуправление.
В доклада се отбелязват и положителни стъпки в прилагането на Хартата, включително засилване на участието и консултациите на сдруженията на местните и регионалните власти, на гражданското участие в местните дела.
Въз основа на констатациите от доклада на мисията на Конгреса за наблюдение на местните избори в Турция на 31 март 2024 г. се приеха основните препоръки на Конгреса към Турция и Грузия.
Конгресът прие и препоръки към Финландия и Латвия по отношение прилагането на Европейската харта за местно самоуправление.
Конгресът призовава за инвестиране в по-благоприятни условия за възрастните хора
Застаряването на населението е тенденция, започнала преди няколко десетилетия в Европа. През 2024 г. броят на хората над 65 години надхвърля броя на 15-годишните. Тези демографски промени поставят пред местните и регионалните власти нужда от създаване на по-достъпни обществени пространства, от комплексни социални услуги и от политики за насърчаване на активния живот на възрастните хора. За да се гарантира автономността и качеството на живота им, са необходими всеобхватни и многостепенни отговори. Това е заключението на доклада на Конгреса. В него се призовава за инвестиране в автономността на възрастните хора на ниво местни общности, насърчаване на доброволческия труд и инициативи за подобряване на условията на труд и уменията на лицата, полагащи грижи. Националните правителства са приканени да разработят специфични програми за подкрепа на местните и регионалните власти, които често отговарят за предоставянето, възлагането или надзора на услугите за дългосрочни грижи. От правителствата бе поискано да осигурят достатъчно финансиране за такива системи.
Кметът на Порто (Португалия) представи ангажимента на своя град за развитието на по-подходящи за възрастните общности и многобройните инициативи през последните години като член на Глобалната мрежа на СЗО за градове и общности, подходящи за възрастните хора, насърчавайки членовете на Конгреса да се присъединят към това глобално движение.