Приемането на еврото се отлага. Единна европейска валута няма да бъде приета от 1 януари 2024 година, а по-късно. Това обясни министърът на финансите Росица Велкова, а причината е, че България не е изпълнила ангажиментите си към валутния механизъм II (ERM II) и не отговаря на критериите на инфлацията. България няма да подава конвергентен доклад през февруари именно заради това.
За да е изрядна, България трябва да изпълни критериите за инфлация и да приеме четири законопроекта. “Европейските ни партньори считат, че страната ни има сериозно изоставане в законодателната част. Бавят се промените в Кодекса за застраховане, Закона за мерките срещу изпирането на парите и измененията в Търговския закон в областта на несъстоятелността. И трите законопроекта са приети само на първо гласуване в парламента, а никой от тях не е приет на второ гласуване в комисии”, уточни министърът. Трябва да се приемат и необходимите промени в закона за БНБ относно функционирането й в условията на присъединяване в еврозоната.
Според Велкова за овладяване на инфлацията биха помогнали съвместните проверки на цените на храните, а също и действията, които предприема Комисията за защита на конкуренцията.
Отлагането на датата за влизане на България в еврозоната вероятно ще повлияе на кредитния рейтинг на страната. По думите на Велкова, ако няма яснота до половин година, няма да се внесе конвергентен доклад, който да даде перспектива, че България ще влезе в еврозоната с дата в обозримо бъдеще. Това би повлияло в негативен план както на кредитния рейтинг, така и на лихвите по дълга.
Министърът уточни още, че няма задължение датата за приемане на еврото да е 1 януари. Тоест то може да бъде прието от всяко първо число на месеца през 2025 или 2026 г., например.