Прилагането на глобалния американски закон „Магнитски“ спрямо български граждани заради корупция не се приема еднозначно от юридическата общност. Списъкът със свързаните лица и фирми, който нашето финансово министерство публикува с препоръката държавни компании да не сключват договори за обществени поръчки с тях, също среща резерви.
Една част от правистите, с които Kmeta.bg разговаря, смятат, че няма проблем законът да се прилага и сега у нас, но други са на категоричното мнение, че това е закон на чужда държава, и за да има правно основание да се прилага у нас, или трябва да се приеме специален закон, което може да стaне от новия парламент, или държавите от ЕС да гласуват такъв закон.
„За“ промяна в законодателството
„Ние не можем да прилагаме едно към едно чужди закони у нас, защото част от суверинитета на една държава е нейното законодателство. Ако се реши на политическо ниво да се прилагат мерките по „Магнитски“, трябва да се промени законодателството от новия парламент“, коментира пред Kmeta.bg адвокатът Пламен Ранчев, който е и бивш депутат.
Според него списъкът със свързаните лица, който бе изготвен и публикуван от Министерството на финансите, на базата на предположения, че именно тези фирми попадат или потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на финансовото ведомство на САЩ, по същество не е правен акт, а има препоръчителен характер. „За да се въведат подобни мерки, те трябва да бъдат облечени в законодателно решение“, поясни Ранчев.
Според aдвoĸaт Mиxaил Eĸимджиeв oт Acoциaциятa зa eвpoпeйcĸa интeгpaция и зaщитa нa чoвeшĸитe пpaвa е зaдължитeлнo e дa ce нaпpaвят пpoмeни в Haĸaзaтeлнo-пpoцecyaлния ĸoдeĸc (HΠK), в ĸoитo дa бъдe пocoчeнo, чe инфopмaция ĸaтo тaзи пo зaĸoнa „Maгнитcĸи“ e зaĸoнeн пoвoд зa oбpaзyвaнe нa дocъдeбнo пpoизвoдcтвo. Екимджиев обяви, че по този начин прокypaтypaтa ще бъдe зaдължeнa дa paзcлeдвa тeзи cигнaли.
Може и без промяна
На друго мнение е юристът Петър Бакърджиев, който е и шеф на Института за правни анализи и изследвания. Той смята, че България като страна по редица международни договори няма как да не прилага мерките по закона „Магнитски“.
„Друг въпрос е, че някои от съдилищата у нас не се събразяват с част от наложените мерки“, коментира пред Kmeta.bg Бакърдижев. Той допълни, че мерките, които служебният кабинет е предприел, са правилни, макар че може да се спори по въпроса дали списъкът с фирмите и свързаните лица трябва да бъде толкова разширяван. „Няма практика до момента американската страна да дава допълнителни доказателства във вразка с констациите. Когато има произнасяне по този закон, се събират доказателства, годни да издържат пред съд. Това означава, че има цели екипи, които се занимават с юридическата преценка на тези доказателства“, коментира още Бакърджиев.
Досега чрез глобалния закон „Магнитски” бяха наложени санкции на генерали от Бирма, отговорни за геноцида в Мианмар през 2017 г. През 2018 г. законът беше приложен срещу саудитски служители, които са участвали в убийството на журналиста Джамал Хашоги в Истанбул. През 2019 г. беше използван срещу семейство Гупта, които се прочуха с участието си в мащабна корупция в Южна Африка. Тази година по този закон бяха наложени санкции срещу китайски длъжностни лица и правителствени организации, отговорни за кризата в Синдзян.