За проблеми при издаването на сертификат за ваксинация срещу ковид след поставени 2 дози ваксина сигнализираха читатели на kmeta.bg. Все още има неяснота как се издава такъв, кой точно го прави и какви документи се изискват.
Стела К. си поставя първа доза на “АстраЗенека” през февруари. Чака няколко часа на опашка пред столичната ВМА. Тази седмица слага и втора доза, но й е отказано издаването на сертификат. Причината е, че той трябва да й бъде даден от личния лекар. Джипито обаче отказва, тъй като той лично не й е поставил ваксина и няма как да знае дали жената е имунизирана. “Обясни ми, че му трябва картонче от ВМА, в което са вписани датата на поставената ваксина, както и партидният й номер”, разказва Стела. За втората доза тя има такъв документ, но за първата – не. За целта е изпратила имейл до ВМА, с молба да й предоставят нужната информация. Документът ще бъде издаден до дни.
“Сертификатите се получават от личните лекари или срещу електронен подпис в информационната система. При поставяне на ваксините, на място във Военномедицинска академия, ще получите информационен талон, на който ще бъдат вписани датите на първа и втора ваксинация”, обясняват от столичната болница.
Наша проверка обаче показа, че проблем с издаването на сертификати има и на други места в страната. Причината е – липса на информация от страна на поставящите ваксина и от личните лекари. Последните са длъжни по закон да издават сертификат на всеки, който си е поставил 2 дози ваксина. Другият вариант да се получи такъв, е – всеки, който има издаден КЕП (квалифициран електронен подпис) на свое име, може да има достъп до пациентското си досие на електронен адрес https://his.bg/, от меню “АЗ И МОЕТО СЕМЕЙСТВО”, подменю “МОЕТО ПАЦИЕНТСКО ДОСИЕ”. След успешен вход сертификатът се разпечатва от раздел “ИМУНИЗАЦИИ”. Обръщаме внимание, че сертификатът за ваксинация няма подпис и печат, тъй като се генерира автоматично, за да бъдат избегнати злоупотреби.
Българският сертификат за поставена ваксина срещу COVID-19 отговаря на изискванията на държавите-членки на Европейския съюз, като е надграден с QR код, позволяващ достъп от всяка точка на света.
Припомняме, че миналия месец омбудсманът Диана Ковачева поиска от министъра на здравеопазването да разпореди проверка на случаите, при които лечебни заведения в страната искат такса за издаването на сертификат за ваксинация срещу ковид. Един от случаите е от Поморие, където медицински център иска такса от 15 лв. за издаването на такъв сертификат. Това обаче е незаконно. Омбудсманът настоя тогава здравното министерство да се гарантира безплатното издаване на сертификата за имунизация за всички граждани, които не разполагат с електронен подпис. “Държавата плаща по 10 лв. за поставянето на ваксина и слагането на някакви произволни такси, според мен е абсолютно неправомерно. По този начин се злоупотребява с политиката на държавата ваксинирането да бъде безплатно за всички хора”, категорична бе Ковачева.