Голяма част от тези, които все още носят маска имат притеснение, възможно е да има хора около тях, които са пострадали сериозно или са загубили близки. Това каза пред Kmeta.bg психологът Стоян Георгиев относно поведението на хората след края на извънредната епидемична обстановка.
“Тревожността все още остава в хората и се получава като импулсивен навик да действаме по този начин”, заявява психологът.
“Най-важното е да разпознаем тревожността, това, че сме водени от емоциите, от ирационални страхове. Необходимо е да проверим реалността”, съветва той.
По думите му трябва да се научим да се връщаме в реалността. Да опишем чрез факти какво се случва, да направим обективна, логична оценка и чрез обратна връзка от други хора – да проверим каква е действителността.
Стоян Георгиев изтъкна и това, че в момента има бум на запитвания от родители, чийто деца не знаят как да се справят с емоциите.
“Най-уязвими са хората на средна възраст, жените, които имат склонност към тревожност и депресия. Тийнеджърите също”, обясни той.
Методи как да се справим?
Повече осъзнатост и водене на дневник.
“Емоциите са тези сигнали, които светват, за да ни кажат какво не е наред и какво трябва да се промени”, заключи специалистът.