Първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе в Бургас, е ключова за развитието на страната ни в тази сфера. Освен, че събитието, което се реализира с основната подкрепа на Vivacom, събра близо 200 участници от над 40 държави – младежи от цял свят, които имат интерес в това направление, даде началото и на ежегодни срещи на някои от най-будните умове по света. Състезаваха се 44 отбора, а страната ни беше представена от 2, които спечелиха два отборни бронзови медала от научния кръг и златна награда от практическия. По време на състезанието Vivacom предостави неограничена интернет свързаност на максимална скорост, за да гарантира необходимия капацитет и стабилност на връзката. Учениците разчитаха на най-голямата 5G мрежа в България[1], за да създават, използват и усъвършенстват технологиите за изкуствен интелект.
“Участниците в олимпиадата са следващите учени и технологични експерти, които ще продължат да развиват възможностите на изкуствения интелект. Партньорството ни с Международната олимпиада по изкуствен интелект е следващата логична стъпка, част от цялостната ни стратегия за подпомагане на умните и талантливи младежи на България. Като част от нея Vivacom традиционно подкрепя българските олимпийци по природни науки, като до момента компанията е дарила близо 140 000 лв. за тяхната подготовка и участие на международни олимпиади” коментира Николай Андреев, главен изпълнителен директор на Vivacom.
В организацията и съставянето на задачите се включиха международни учени от водещи университети, като ключова роля имаше българският институт за изкуствен интелект и информационни технологии INSAIT, който е част от Софийския университет. За разлика от останалите големи научни олимпиади, IOAI е отборно състезание, което насърчава работата в екип. Всеки отбор се състоеше от четирима ученици, които, заедно със своя ръководител, работеха по темите на олимпиадата в седмиците преди тя да започне. Vivacom предостави и финансова подкрепа в размер на 10 000 лв., както и осигури специални награди за най-добре представилите се ученици, които се сдобиха с актуалните безжични слушалки Nothing Ear 1.
В продължение на една седмица учениците премериха знанията си в състезанието, което съчетава научни и приложни задачи. Целта му бе да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област и да постави пред тях и обществото актуалните въпроси, свързани с изкуствения интелект.
Първият кръг на олимпиадата беше посветен на машинното обучение, обработката на естествен език и компютърно зрение. Учениците разработваха нови AI модели и решаваха проблеми, които имитират реални научни изследвания. В него златните медали спечелиха двата отбора на Сингапур, Полша и Летово.
В практическия кръг участниците трябваше да създадат видео и аудио съдържание с помощта на изкуствения интелект. Най-успешната вокална изпълнителка на съвременната българска сцена – Мария Илиева, създаде специален ремикс на един от последните си хитове “Любов”. На базата на него състезателите генерираха визуализации с помощта на набор от инструменти, използващи изкуствен интелект, и създадоха обложка и видеоклип за сингъла на българската поп звезда. Златните отличия тук грабнаха отборите на България, Полша, САЩ и Австралия.
“Изкуственият интелект вече навлезе в много области от нашия живот, време е да се обърне внимание на него и в образованието. Важността да се знаят границите на възможностите му, да се използва етично и за безкористни цели на обществото е следващата стъпка, в която трябва да се работи с ученици и студенти. Изключително сме признателни на Vivacom, която застана и с ентусиазъм и разбиране подкрепи тази идея, отново показвайки, че инвестициите в младежите на една държава са инвестиции в нейното по-добро бъдеще”, сподели Александър Велинов, съосновател на олимпиадата.
Домакин на следващата Международна олимпиада по изкуствен интелект ще бъде Пекин, Китай, а неин основател си остава фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи – Лора Динева, Елена Маринова, Росица Декова, Александър Велинов и Ива Гумнишка, които продължават националната традиция в областта на международните научни състезания. В България са основани Международната олимпиада по информатика през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика през 2003г. и Европейската младежка олимпиада по информатика през 2017 г.
[1] Най-голямо покритие на 5G мрежа след сравнение по публично достъпна информация към 21.05.2024 г. за покритието на операторите по брой населени места и курорти.