България се нареди сред първите държави, тествали последно поколение мобилна свързаност, след като Vivacom направи първите тестове на най-новата мобилна технология 5.5G. Телекомът е успешно стартира тестове на най-актуалния стандарт за мобилни мрежи 5G Advanced (Release 18), известен още като 5.5G, който бе финализиран само преди месец. Стандартът ще подпомогне за еволюцията към ерата на 6G, която се очаква да започне през 2030 г.
Главният изпълнителен директор на Vivacom, Николай Андреев сподели: „Ние сме първият оператор в България и един от първите в света, които тестват 5.5G технологията, което затвърждава ролята ни на иноватор в телеком сектора. Резултатите, които постигаме от 5.5G тестовете в лабораторни условия на този етап, са наистина впечатляващи – средни скорости на download над 10 Gbps и скорости на upload над 1 Gbps“.
Сравнено с първоначалния 5G стандарт, това е десетократно по-бърза мрежа, което обаче е само едно от важните предимства на 5.5G. Основните подобрения ще позволят по-високо качество на връзката и много по-голям капацитет, дори в силно натоварени сценарии, като например в пълен стадион с десетки хиляди потребители едновременно.
Друг от акцентите в 5.5G е имплементацията на изкуствен интелект, който предвижда натовареността и подобрява силата на сигнала в зависимост от конкретните нужди в даден момент.
Списъкът с подобрения включва и по-прецизно позициониране. Това означава, че чрез мобилната мрежа ще могат да се локализират устройства с точност до сантиметри, което е много важно за някои от новите приложения в сферата на индустриалната логистика и управлението на активи, особено на закрито.
Сред подобренията има и насочени към по-прости и достъпни устройства, които се наричат Reduced Capability или RedCap устройства. В общия случай това са устройства, които нямат нужда от пълния набор от функции на мрежата, заради което са с по-ниска себестойност, както и по-нисък разход на енергия, което ги прави с по-дълъг живот на батериите. Тези устройства са перфектни за приложения като видеонаблюдение за индустриален контрол на качеството, проследяване на процеси или при разнообразни сензори. Благодарение на много по-високия капацитет и ниското времезакъснение на 5.5G свързаността, те ще могат да се използват в среда с висока концентрация на устройства – от индустриални зони до умни градове.
Плановете на Vivacom са да продължи с тестове в реална среда. „В случай, че те бъдат успешни, ще започнем ъпгрейд към 5.5G на първите базови станции в България“, каза Николай Гаврилов, главен технически директор на Vivacom. Това ще създаде предпоставки за въвеждане на тази нова технология в полза на българските потребители, преди тя да стане достъпна за много други развити пазари по света.