Институтът “Големи данни в полза на интелигентното общество” (GATE) към СУ “Св. Климент Охридски”. Той е създаден през 2019 г. и работи в четири основни направления.
“Те са “Градове на бъдещето”, “Цифрово здравеопазване”, “Умна индустрия” и “Интелигентно правителство”. Във всяка област имаме екипи от млади, вдъхновени изследователи, които търсят реализация и приложение на своите знания в полезни за обществото области, а както и да повишим конкурентноспособността на компаниите”, каза директорът на Института проф. Силвия Илиева, цитирана от Радио София. Тя даде пример за успешно използване на изкуствен интелект в градската среда. От GATE са инициирали първи цифров двойник на града. Проектът е пилотен и се реализира съвместно със Столичната община.
“Участват хора с различна подготовка. Имаме създадена лаборатория в градска среда в район “Лозенец”, където да събираме данни, на базата на които могат да се вземат информирани решения, относно развитието на града, например къде да се разположат различни важни за инфраструктурата елементи като детски градини, училища, спортни съоръжения, така и за чистотата на въздуха, работа с т.нар. “острови на топлина”, които се образуват в града”, обясни проф. Илиева.
Тя добави, че на базата на различни данни, които са интегрирани в системата е изготвена препоръка къде в рамките на 15 мин. разстояние пеша, на различни места в София, е добре да бъдат разположени детски градини. “Тази информация сме я предоставили на общината, за да може в следващите години да се съобрази при планирането на детски градини”, уточни проф. Илиева.