По покана на Световната банка експерти от НСОРБ участваха в дискусия, посветена на изграждането на капацитет на регионалните и местните заинтересовани страни за прилагане на устойчиви и интегрирани подходи към регионалното развитие. В събитието се включиха множество експерти от общините: Пловдив, Бургас, Стара Загора, Свищов, Силистра, Свиленград, Троян, Хасково, Горна Оряховица, Марица и др., както и областни управители, представители на университети, бизнес и синдикални организации.
Европейските практики за интегрирано териториално развитие:
На нарочно посветен панел на европейските практики за интегрираното териториално развитие, се представи опита по реализацията на мащабен проект за трансформирането на Клуж Напока в Румъния в климатично неутрален град. По проектът, по който се изграждат зелени пространства, велосипедна инфраструктура, облагородяват се речни брегове, публични и частни сгради, използва се дъждовна вода за напояване, са инвестирани около 30 млн. евро. Планирани са и допълнителни инвестиции от около 50 млн. евро.
Реализацията на подхода ИТИ в Краковската метрополия на Полша, започва през 2013 г. За получаването на европейски средства, градът и съседните му малки общини се сдружават и създават нарочна асоциация за изпълнението на проекти по териториалната им стратегия. Сдружаването е представлявало сложен процес, по изграждането на доверие между участващите общини, като създаването на асоциацията е отнело над 6 месеца, били са наети и 20 експерта, които са осъществявали дейности по медиация между ръководствата на общините.
Понастоящем асоциацията функционира от над 10 години, привлеченият евроресурс е над 200 млн. евро, допълнен от аналогичен по размер национален такъв. За финансирането на европроектите част от Териториалната стратегия се използва директното предоставяне на средства. Седем са основните сфери на сътрудничество между участващите в асоциацията общини, решенията в нея се вземат с консенсус, ежедневно около 200 общински служители работят по отделни европроекти за реализацията на териториалната стратегия. Словакия прилага ИТИ подхода в сферата на професионалното образование, като инвестира мащабен по размер евроресурс в професионални гимназии за въвеждането на дуално обучение.
Европейският опит показва, че подходът ИТИ е по-голямо и сложно предизвикателство от самостоятелното изпълнение на европроекти, по-времеемък и ресурсоемък е, но и такъв даващ по-добри резултати.
Българските практики и идеи за интегрираното териториално развитие:
Представен бе реализиращият се вече 30 години проект за създаването и развитието на Тракия икономическа зона (ТИЗ). В момента ТИЗ е един от най-успешните модели на публично-частно партньорство в България и една от най-бързо развиващите се индустриални зони в Югоизточна Европа. Плановете са и ТИЗ да се превърне в първата въглеродно неутрална зона в Европа до 2040 г., като за това са нужни навременни законодателни инициативи регулиращи използването на биометан, въглерод, възобновяема енергия и др.
Свои подготвени и депозирани концепции за ИТИ представиха Медицинският университет в Плевен и община Троян. Концепцията на университета за единно здраве за Северозапада е с бюджет от 52.5 млн. лв. и 27 партньори- В ЗДРАВЕ ЗА ХОРАТА, ЖИВОТНИТЕ И РАСТЕНИЯТА ПЛАНИРА ДА ИНВЕСТИРА МЕДИЦИНСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ В ПЛЕВЕН | eufunds Концепцията на Троян залага на интегрираното териториално развитие на териториите по поречието на р. Осъм и нейните притоци – Презентация КИТИ ,”Заедно за ИТР на териториите на р.Осъм и нейните притоци” – Google Презентации
Подготовката на двете концепции е започнала доста преди обявяването на поканата за набирането им, проведени са били множество партньорски срещи за дефинирането на обхвата на дейностите, които адресират ключови за всички партньори проблеми. Концепцията на Троян се базира и на предложения на гражданите за осъществяването на важни за тях инвестиции за развитието на региона.
Управляващите органи на 6-те Програми подкрепящи подхода ИТИ, споделиха натрупания опит от първия прием на Концепциите. За втория такъв от ПРР планират въвеждането на ограничения в броя на партньорите и залагането на максимален размер на инвестициите. Управляващият орган на Програмата за околна среда има готовност да обяви покани за набирането на проекти веднага щом приключи приоритизацията на Концепциите, в подкрепа на конкретните бенефициенти се подготвят и нарочни Указания за реализацията на мерките за зелена среда.
На сайта на Програмата за развитие на човешките ресурси е обособена нарочна секция посветена на ИТИ подхода- ИТИ – Одобрени концепции – Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 (esf.bg) Програмата за образование е заделила 178 млн. лв. за ИТИ подхода, като ресурсът не е ангажиран изцяло от първата покана и поради това се очертава риск от неусвояването му. Като слабости на концепциите от първия прием се очертават тези по включването на недопустими дейности, предлагането на дейности, които не отговарят на основната цел на концепциите и неотговарянето в срок на изисквана информация от водещите партньори. Всичките те, според представителите на Управляващите органи, изискват, а и предполагат изграждането на административен капацитет за прилагането на подхода във възможно най-ранен етап от реализацията му.