“Нека следваме хронологията според Конституцията. Нямам никакво намерение да бавя, редно е в обстановката, в която се намираме, час по-скоро да имаме яснота и, надявам се, стабилно, оперативно, редовно правителство“. Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти днес. В отговор на въпрос кога ще бъде свикано новоизбраното 45-то Народно събрание и кога ще започнат консултациите за връчването на проучвателни мандати за съставяне на правителство, президентът посочи, че преди да издаде указ с датата за първото парламентарно заседание, е необходимо да бъдат обнародвани в Държавен вестник имената на бъдещите народни представители.
Засилващите се спекулации от определени политически партии и поръчкови коментатори относно служебното правителство издават страх и притеснение от възможно повдигане на розовата завеса за управлението на страната, посочи още президентът Румен Радев в отговор на въпрос дали е готов със състава на евентуален служебен кабинет.
Вчера ЦИК обяви имената на новите 240 народни представители, след като андидатите бяха близо 7000.
Какви са стъпките по Конституция?
Държавният глава трябва да покани 6-те партии на консултации. След това той връчва мандат на водещата политическа сила – ГЕРБ-СДС, събрала най-много гласове на вота. Формацията ще има една седмица, за да предложи нов състав за кабинет. Ако това не стане – мандатът отива при втората партия – “Има такъв народ”, а редът е същият. Правилото важи и би се повторило за всички 6 партии, минали четирипроцентовата бариера за влизане в НС. Ако се стигне до връчване на трети мандат обаче – президентът може да го даде на която избере от партиите, представени в парламента, а не задължително на третата. Досега обаче винаги се е карало по ред на номерата, а не с избирателно посочване.
Ако и този мандат бъде върнат без да се състави правителство – президентът трябва да състави служебен кабинет, който да подготви страната за нови парламентарни избори.
Ако обаче проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидат-премиера на партията, успяла да състави кабинет.
Ако при гласуване в пленарна зала не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът Румен Радев трябва да назначи служебно правителство, да разпусне парламента и да насрочи нови избори. Това трябва да се случи най-късно до два месеца.