Община Разград обяви обществена поръчка по най-новия си европроект – за разработване на инвестиционна концепция за изграждане на Водородна индустриална зона-Разград.
Идейният проект бе представен през ноември 2021 г. пред Европейския водороден алианс и получи висока оценка. Впоследствие общината кандидатства пред Европейски механизъм за градско управление /EUCF/ за изработване на икономически анализ и пътна карта. Проектът за изработване на инвестиционната концепция е на стойност 60 000 евро и бе финансиран по инициативата Европейско градско управление (EUCF), споразумението е грантово, без съфинансиране от страна на Разград.
Проектът за водородна индустриална зона в града включва построяването на фотоволтаична електроцентрала. Част от енергията от нея ще се използва за общински нужди, а другата – за производство на водород. Предвижда се и изграждането на зарядна станция за автомобили.
“Тръбите и инфраструктурата на територията на бизнес зоната в Разград са собственост на общината. Планираме първоначално да започнем смесване на метана с 20% водород, което ще даде икономия както в енергийната, така и в зелената част. Ще има производство и складиране на енергия благодарение на водорода, а ако други предприятия желаят – ще могат да закупят този водород”, обясни зам.-кметът на Разград Мирослав Грънчаров.
По думите му общинските администрации все още нямат капацитет да проектират и експлоатират такива проекти, затова общината кандидатства пред Европейския механизъм за градско управление /EU City Facility/, който ѝ осигурява 60 хил. евро, с които да направи икономически анализ, пътна карта, да прецени техническите и юридическите пречки. Що се отнася до финансирането на проекта от общината се надяват да привлекат външни инвеститори, а ако има възможност, ще се търсят пари и по Плана за възстановяване и устойчивост.
След приключване на обществената поръчка Разград ще получи документ, с който ще може да стартира търсене на инвестиции и да кандидатства през Европейската комисия за реализация на дейности от Програмата за енергийна ефективност до 2030 г. Ориентировъчно стойността на основните инициативи е 34 500 000 евро, сред тях са изграждане и въвеждане в експлоатация 25MW соларен парк за общински нужди.
Припомняме, че Разград е сред първите български общини, които внедриха водородно гориво за отопление и от началото на тази година сградата на общинската администрация се отоплява посредством комбинирана система с метан и водородно-кислородна смес. Сметката след края на отоплителния сезон показва, че са спестени около 20% от сумите за отопление.
След изготвянето на инвестиционната концепция възможностите за привличане на европейски инвеститори в “зелени” съоръжения ще нараснат значително, като нови възможности ще се разкрият и пред местния бизнес.