Интегрирането на туристическите услуги в Елена и перспективите пред сектора в общината бяха обсъдени по време на форум в града. “Когато говорим за устойчиво развитие на туризма, трябва да имаме предвид, че то означава нещата да се случват така, че да се съхранят ресурсите и да не се влияе негативно върху останалите сфери на обществения живот”, заяви кметът инж. Дилян Млъзев. Той подчерта, че общината се опитва да разработва туристическата си стратегия съвместно с всички заинтересовани и засегнати от последствията страни, както и да е съобразена с даденостите и възможностите на региона.
“Само с подкрепата на местните общности може да има успешен продукт”, сподели съветникът на министъра на туризма проф. Мариела Модева. По думите й през първите 6 месеца на настоящата година има 234 хил. туристи на територията на Старопланинския район, който обхваща 32 общини. Ръстът в сравнение с миналата година е с 14%. Преобладават българските туристи, но наличието и на чуждестранни сочи голям потенциал за развитие.
“Разработването на интегриран туристически продукт в град като Елена е добър подход, но е още по-добре да се утвърждават т. нар. регионални брандове. Смятам, че се подобрява междуинституционалната координация и че все повече се осъзнава необходимостта от един интегриран подход, където са важни и туристическият продукт, и качеството му, и инфраструктурата, и човешкият фактор, и отношението с околната среда. Най-важни са общините, защото са най-близо до хората. Елена е един от уникалните градове в България, и то не само заради еленския бут, а и заради културния отпечатък, заради цялостната атмосфера. Туристите се влияят от това – от преживяването, от отношението”, сочи анализът на проф. Модева.
Като най-голям проблем за туристическия бранш народният представител Любев Дилов-син посочи липсата на обединяване на сектора. Той разказа за добрите практики на гърците в туризма, засегна въпроса за добрата българска храна, чиито предимства не са добре използвани и рекламирани, както и за неизползваните възможности на културния туризъм и проектите към Фонд “Земеделие”.
Депутатът Димитър Николов говори за необходимостта от съвместна интегрирана политика за развитието на културата и туризма на местно и регионално ниво, а доц. д-р Харалан Александров фокусира вниманието върху ролята на местните лидери и предприемачи за развитието на туризма.