Общо 93,08 на сто от избирателите са казали “да” на местния референдум в Казанлък относно управлението на паметника Бузлуджа. Референдумът се оказа неуспешен поради ниската избирателна активност, но преобладаващата част от упражнилите правото си на глас са изразили подкрепата си за това общината да поеме управлението на монумента, който е частна държавна собственост.
Жителите имаха възможност да отговорят на въпроса “Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост “Дом-паметник” на връх Бузлуджа за 10 години?”. Причината за иницииране на референдума е, че общината има изготвен и одобрен европроект за консервацията на паметника на стойност почти седем милиона лева, но задължително условие за това е да поеме управлението му. Окончателната избирателна активност на референдума е 19,44 процента. Гласували са 12 074 избиратели, като 11 240 от тях са отговорили с “да”. Отговор “не” са дали 611 души, а недействителните бюлетини са 223. За да бъде референдумът признат, е необходимо да са гласували 40 на сто от избирателите.
“Дори местният референдум в Казанлък да е неуспешен, ние ще продължим да настояваме пред държавата да се намери решение за бъдещето на паметника “Бузлуджа”, категорична е Галина Стоянова, кмет на града. “Моята идея е след местния референдум в Казанлък, независимо от резултата, да се проведе национално допитване за “Бузлуджа”, защото това не е просто паметник от миналото, той има много висока стойност – културна и архитектурна, призната от света”, допълни тя.
В случай на неуспешен референдум, ако все пак повечето гласоподаватели са казали “да”, Общинският съвет в Казанлък има правото да вземе свое решение, с което да задължи кмета да поиска управлението на паметника от областния управител.