Предстои ново разглеждане на инвестиционно предложение за добив на газ в община Генерал Тошево с възложител „Русгеоком БГ“ ЕАД, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Инвестиционното предложение на „Русгеоком БГ“ ЕАД за разработване и усвояване на находище „Спасово“ с площ 219 кв. км в блок „Добрич“, включващо участъците „Рогозина“, „Чернооково“, „Калина“ и „Рогозина изток“ за проучване и добив на природен газ, „може да бъде осъществено единствено след провеждане и приключване с положително решение на процедурите по оценка въздействието върху околната среда (ОВОС) и издаване на краен административен акт“ от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна, допълват от екоминистерството.
Така след вчерашното решение на Върховния административен съд (ВАС) да отмени отказа на РИОСВ – Варна за проучване и добив на природен газ край Генерал Тошево „преписката се връща за ново произнасяне от компетентния орган” – екоинспекцията в морската столица. „В изпълнение на влезлия в сила съдебен акт предстои провеждане на административна процедура съгласно мотивите, изложени от Административен съд Варна“, уточняват от МОСВ.
“Запазването на чистотата на добруджанската земя трябва да е основна цел. Не трябва да се допуска проучвания и сондиране без категорична обосновка от експерти, че няма никакъв риск за земята и водата на Добруджа, защото начинът и методът, по които се предлага това да се случи, са недопустими”, коментира пред Kmeta.bg градоначалникът на Добрич Йордан Йорданов. “Това ще е пагубно за региона – за хората, за чистотата на околната среда и за земеделците. Каквито и липси да има страната на газ, това не оправдава съсипването на Добруджа”, категоричен е Йордан Йорданов.
Припомняме, че преди няколко години идеята за добива на газ изкара стотици на масов протест по пътя Генерал Тошево – Кардам. И до днес хората са убедени, че методът за добиването на газ е изключително рисков за околната среда.
Мораториум
В България има мораторум за добив и проучвания на шистов газ, а според много анализатори тази забрана пречи и на добиването на конвенционален газ, както и дори за проучвания за наличието на газ или петрол.
Заради високите цени на изкопаемите горива в последните месеци експерти вече призоваха за отмяната на този мораториум като част от стратегията за енергийната сигурност на България.
Сагата е от 8 години
Сагата с газа в Добруджа датира от 2014 г., когато инвеститорът “Русгеоком БГ” прави първи проучвания, а в следващите години заявява намерения да разработва 41 сондажа, засягащи територията на 18 села в община Генерал Тошево.
Инвестиционните намерения на “Русгеоком БГ” преди 5 години бяха посрещнати от поредица от масови протести и местен референдум, в който се включиха 53% от жителите на община Генерал Тошево. 97 на сто от тях се обявиха против сондажите, заради опасенията, че плодородният чернозем на площ от 219 000 декара може да се превърне в химическа площадка.
“Най-големият проблем за мен и до ден днешен е, че те искат да минат през водоносния ни слой, което крие огромен риск. Имаме един единствен източник на питейна вода в Добруджа и това е подземната вода. Ако ние я замърсим, това значи да обезлюдим целия регион”, обяснява Атанас Атанасов, учредител на Инициативния комитет срещу добива на природен газ в Генерал Тошево.
В публичните дебати тогава се включват и много специалисти, които накараха РИОСВ-Варна да преосмисли своята първоначално положителна оценка за въздействие върху околната среда и да направи нова. Вторият отрицателен доклад обаче беше обжалван от инвеститора.
След тригодишна съдебна сага Варненският административен съд върна всички в изходна позиция. В решението си от 24 януари тази година съдът посочва, че “изисканите повторни становища са отрицателни в резултат от обществен натиск, без промяна във фактическата обстановка”.
След вчерашното съобщение на екоминистерството темата отново е на дневен ред.
Справка в Търговския регистър показва, че “Русгеоком БГ” е регистрирана през пролетта на 2008 г. с капитал от 14 млн. лв. Компанията е с основна дейност геоложки изследвания и проучвания, добив и преработка на суровини и търговия с тях.