ТЕЦ-овете у нас няма да бъдат затваряни от 2025 г. Това увери министърът на енергетиката Росен Христов по време на форума “Българската енергетика – Стратегия 2023-2053”. Той каза, че властта работи, съобразявайки се с решението на депутатите, които настояват да се удължи живота на въглищните централи до 2038 г. По думите му обаче това означава, че страната ни ще загуби пари по Плана за възстановяване.
“Вярвам в отговорния подход на Европейската комисия, те ще оценят нашите усилия да изпълним европейските цели за декарбонизация. За да има въглища, трябва да докажем, че сме част от зелена Европа”, акцентира Росен Христов. Припомняме, че вчера стана ясно от думи на говорителката Веерле Нойц, че Брюксел едва ли ще даде зелена светлина за промяна на Плана. Въпреки това Христов е оптимист по отношение удължаването на живота на централите. С тази цел властта прави и нова енергийна стратегия, която трябва да предложи точни параметри срещу евентуално предоговаряне с Брюксел.
“Стратегията на служебното правителство е базирана на нисковъглеродни мощности и ядрена енергетика и ако политици и експерти се обединят около нея, това ще е ясен знак на сигурност към Брюксел, че ангажиментите на България ще бъдат продължени и след служебното правителство”, коментира още Росен Христов.
За отсрочка за въглищните централи се борят кметовете на Стара Загора, Перник и Кюстендил, чиито региони ще бъдат най-засегнати от промените.
“Кризата постави служебното правителството в ситуация, в която трябва да се вземат решения с дългосрочен хоризонт”, посочи президентът Румен Радев. И добави, че много от решенията дори вече са закъснели. Той открои предимството на България да разполага в кризата със свои мощности за производство на електроенергия, които дават на енергийната система на страната независимост и автономност.

“В кризата България се оформи като център на стабилност в региона, важен партньор, доставчик на електричество, спасително за много от държавите в региона”, подчерта държавният глава. По думите му е важно тези позиции на страната ни да бъдат запазени и за това е необходима дългосрочна визия за развитие на българската енергетика.