Румъния за пореден път отложи целевата си дата за присъединяване към еврозоната. В програмата за конвергенция за периода 2022-2025 г., приета от правителството и изпратена на Европейската комисия, не се посочва конкретна дата за въвеждане на общата европейска валута. Вместо това правителството и Националната банка заявяват, че сега съсредоточават усилията си върху социално-икономическото възстановяване от пандемията от COVID-19 и върху намаляването на отрицателните последици от войната на Русия в Украйна, предаде БТА.
За разлика от Румъния България е определила 1 януари 2024 г. като крайна дата за преминаване към еврото, а Хърватия, която последна се присъедини към ЕС през 2013 г., ще замени куната на 1 януари 2023 г. От 10 юли 2020 г. българският лев и хърватската куна са включени в механизма на обменните курсове (ERM II).
България се доближава до еврозоната, а Румъния – до зоната на финансови сътресения, посочи в статия по темата политическият анализатор на в. „Адевърул“ Йон Йоница. По принцип всички държави от ЕС са задължени да се присъединят към еврозоната в определен момент, с някои изключения.
Изключение беше Обединеното кралство, което преговаря за запазване на британската лира и в крайна сметка напусна ЕС. Понастоящем Дания все още остава в ЕС като изключение от преминаването към еврото, тъй като има “клауза за отказ”, която е договорила. Последната страна, която прие общата европейска валута, бе Литва – на 1 януари 2015 г. Швеция и Полша са други две големи държави, които все още не са в еврозоната, заедно с Чехия и Унгария.