Независимо от ситуацията около Украйна и западните санкции, Русия може да заработи повече от 320 милиарда долара от износ на петрол и газ през 2022 година. Това е с около 35% повече от миналата година, прогнозира американска агенция Bloomberg. Икономиката на Русия е изпитвала трудности в течение на първия месец на операцията в Украйна, но тя все още може да излезе с блестящи показатели на търговския и платежния баланс, ако нейните най-големи търговски партньори не завъртят крана за нейните енергийни ресурси. Дори и без това да се случва, добивът и износът на петрол от Русия вече намаляват, а Международната агенция по енергетика прогнозира, че Русия може да загуби почти една четвърт от добива на петрол през април.
Много от традиционните клиенти на Москва също търсят други възможности и избират да не подписват нови договори за доставки от Русия на фона на широкото осъждане на руската специална операция в Украйна. Други големи вносители, като Индия, получават големи отстъпки. ЕС бърза да намали зависимостта си от Русия. Но в този контекст е важно, че в момента Германия – най-голямата икономика в Европа – се противопоставя на санкции или политически натиск, които могат да доведат до пълно енергийно ембарго. Досега само Обединеното кралство наложи категорична забрана за внос на енергия от Русия.
Нефтът и газът съставляват около половината от руския износ и носят около 40% от бюджетните приходи миналата година. Комбинацията от обезценяване на рублата и по-високите цени на петрола, деноминирани в долари, ще донесе допълнителни 8,5 трилиона рубли (103 милиарда долара) в руския бюджет тази година, според TS Lombard, най-голямата консултантска агенция. Способността на Русия да продава петрол и газ в чужбина може да е единственото нещо, което предпазва икономиката от още по-сериозни финансови сътресения. IIF смята, че пълното енергийно ембарго срещу Русия от целия ЕС, Обединеното кралство и САЩ ще намали производството на страната с повече от 20% и може да струва на Русия до 300 милиарда долара приходи от износ в зависимост от колебанията в цените.