Европа има 70 плана за справедлив преход в над 90 региона. Но Стара Загора е единственият регион, който може да финансира големи предприятия. На другите това не се позволява. Това обяви Нено Ненов, икономически съветник в Представителството на Европейската комисия в България. Той взе участие в международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“ в партньорство с Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора. Става въпрос за програмата за производствени инвестиции на големи предприятия в региона на Стара Загора, по която ще бъдат отпуснати 462.7 млн. лв. Очаква се тя да стартира до края на годината.
Той изнесе данни, според които България разполага с 1.2 млрд. евро по Фонда за справедлив преход. Само Стара Загора разполага с достъп до 900 млн. евро програмния период.
“За сравнение, годишният бюджет на Стара Загора е около 130 млн. евро. Помощта е тук, средствата ги има, въпросът е как ще се канализират“, каза Ненов.
Заетостта при въглищата пада
Икономическият съветник предупреди, че независимо от данните, че потреблението на въглища в глобален мащаб реално нараства, заетостта в този сектор намалява с 30% за последното десетилетие.
Без значение какво се случва, дали се увеличава потреблението на въглища, заетостта в сектора намалява – заради новите технологии, повишаването на ефективността. Просто такава е тенденцията“, каза Ненов.
Той също така призова всички засегнати от енергийния преход да се подготвят от рано, за да се случт нещата контролирано, а не а не да го оставяме на свободните сили“.
“Защото може да се случи рязко и с много катаклизми“, предупреди той.
Европейски примери
Ненов даде добри примери от други държави в ЕС, където вече активно се използва финансирането по Фонда за справедлив преход.
Единият е в Словакия, регионът Горна митра. Техният План за справедлив преход стартира през 2022 г., една година преди този на България.
“Те например са използвали парите за завод за ремонт на вагони, има отворено предприятие за фотоволтаици – частни инвестиции, подкрепени от държавата с еврофинансиране“, каза Ненов.
Другият пример е полският регион Силезия, където мините затварят още преди да бъдат стартирани политиките на Европейския съюз.
„Еврофинансиране обаче помага в няколко насоки – когато се прави картографирането на уменията, там е направено по-рано и много от хората са казали, че освен с енергетика, искат да се занимават със земеделие. И правителството прави Фонд за земеделие, който предоставя почти 100% грантове и помага на хората, защото това е техният интерес.
“Ако бяха казали друго, инструментът щеше да е различен. Затова е важно обратната връзка. Има значение какво искат хората, защото са минали времената на държавно наложените политики“, обясни представителят на ЕК.
Там например е инвестирано много европейски средства в увеселителен парк. Може да не звучи като нещо голямо, но той е помогнал на региона да увеличи драстично потока от туристи – със 70% повече спрямо предпандемичната 2019 г.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.