Войната има неизмерими последствия. Макар да е формално между две държави, тя засяга много повече страни в много аспекти. Всяка война преобразява световния ред, защото е и политически шантаж с икономически последствия. “Най-печеливши от нея са тези, които изнасят петрол, газ и въглища. САЩ – които са най-големият петролен пазар в света, страните от Близкия изток, Китай също печели много, защото в момента той е единственият пазар за Русия и може да натиска цените надолу, а стопанският ръст е ключов фактор за легитимацията на Китай като водеща сила. Със санкциите срещу Русия, която е снабдител за Европа на много суровини, мястото ще се заеме от други доставчици, от печелившите от тази война”, коментира пред Kmeta.bg бившият зам.-финансов министър и депутат Георги Кадиев.
Обикновено при война се ликвидират и огромните външни дългове на държавите. Такива имат и Русия, и САЩ. Америка е с най-голям външен дълг в света – над 30 трилиона долара. През 2009 година Украйна беше на ръба на финансовия фалит заради огромния външен държавен дълг.
Вследствие на войната се очаква и рязко намаляване на ръста на икономиката в страните от Европа, както и шокова инфлация. “Годишната у нас ще достигне 15%, вероятно ще се запази в такъв процент и през 2023 година”, прогнозира още Кадиев.
Газ и суровини
Експертът е убеден, че Европа губи от конфликта в Украйна. “Русия изнася цинк и никел почти 100% в Европа, от медта 54 на сто е в Европа, от алуминия – 57%. Сребро, злато, платина, паладий…Европа ще е най-пострадалият регион, ако доставките спрат”, убеден е Кадиев. И добавя още щрихи: “Износът на руски газ не е спирал. Февруари 2022 е най-силният месец за руския износ от 15 г. насам. Това е заради високите цени на газ, петрол и въглищата и по-високите количества, които Европа купува от Русия. Кажете ми, че ЕС не сме лицемери с украински лентички на ревера. Германия и Италия общо внасят 33% от целия руски газ за ЕС, затова очаквайте и да са най-много против санкции на енергоносители. България внася около 2.5 млрд. куб.м. В резултат на войната, от 1 януари до днес цената на газа в ЕС е скочила със 118%, а във Великобритания със 117%, макар тя да внася едва 5% от синьото си от Русия. САЩ, впрочем, внасят 0% газ от Русия от 2019 насам”.
Строителен сектор
“Вече имаме у нас недостиг на цинк, включително и поцинкована ламарина. Имаме недостиг на профили за гипскартон и всякакви ламарини. Недостиг на арматура, на тежки конструктивни профили. Циментът е с 20% нагоре от ноември досега, а за последните 12 месеца е поскъпнал с 50%. В тази индустрия се използва много газ, а и транспортът поскъпна заради горивата. Тухлите са с 50% нагоре, също заради цени на газ и транспорт. Изолациите също. Алуминии (профили и дограма) поскъпнали с по 30%, стъкло с 20%, ПВЦ тръби и дограми с 20%. Заплатите в сектора са с 25% нагоре заради инфлацията. Иначе просто не идват на работа. Отделно затягане на финансиране от банките, заради страхове, че обектите няма да бъдат завършени, ако цените постоянно растат. Всичко това означава ръст на себестойност на строителството, оттам и на продажните цени. Ето, това са вторичните ефекти на войната в Украйна”, коментира Кадиев.