Световната банка ще търси добрите бизнес примери в наши общини. Във виртуален формат се проведе встъпителната среща за представяне на проекта “Готови за бизнес” на Групата на Световната банка, финансиран от Европейската комисия, Генерална дирекция “Регионална и селищна политика”. Инициативата включва България и 11 други държави-членки на ЕС: Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия и Испания.
Проектът за България цели да направи сравнителна оценка на бизнес средата в 6 общини за 12 месеца – Бургас, Плевен, Пловдив, Русе, София и Варна и да определи добри практики, които могат да се приложат и на други места.
В рамките на срещата екипът на Световната банка представи новоразработена методология “Развитие на благоприятна бизнес среда”, която ще бъде приложена за провеждане на проучването. Изследването ще се реализира от екип на Световната банка под егидата на Министерски съвет и в сътрудничество с други институционални заинтересовани страни на национално и местно ниво. Наръчник за Методологията можете да видите на: https://thedocs.worldbank.org/en/doc/357a611e3406288528cb1e05b3c7dfda-0540012023/original/B-READY-Methodology-Handbook.pdf
Приветствие към участниците отправи постоянният представител на Групата на Световната банка за България, Чехия и Словакия Лесе Мелгард, а методологията, структурата и обхвата на проекта представиха представителите на екипа по проекта Мадалина Папааги и Тримор Мици.
Чрез проучването ще се наблюдава и анализира регулаторната среда в България в пет области, свързани с жизнения цикъл на малкия и среден бизнес:
– Стартиране на бизнес;
– Местоположение на бизнеса;
– Свързване към комунални услуги;
– Разрешаване на спорове;
– Бизнес несъстоятелност.
Във всички изброени области ще бъдат оценени и Устойчивостта на екологичната среда и Цифровизацията на бизнеса. За целите на проучването ще бъдат предоставени въпросници на български език към бизнеса, като местните власти в шестте общини играят основна роля при проверката на попълнените данни, както и при допълнения от административната компетенция.
Екипът на Групата на Световната банка ще има нужда от съдействие при:
– Попълване на въпросниците в съответната област на експертиза;
– Домакинстване на конфиденциалните срещи на които да се обсъдят предварителните анализи по събраните данни за проекта през септември (напр. осигуряване на помещение в кметството за провеждане на среща между общината и представители на екипа на проекта);
– Изпращане на допълнителна информация и обратна връзка.
От екипа по проекта заявиха, че местните власти нямат ангажимент по разпространяването на въпросниците сред представителите на бизнеса.
Повече информация за инициативата можете да намерите: https://www.worldbank.org/en/businessready