Световното първенство по футбол в Катар ще бъде специално не само защото ще се проведе през зимата, нито защото е първото първенство в Близкия изток, но и заради прогнозната цена от умопомрачителните 220 милиарда долара. За сравнение предишното световно първенство през 2018 г. струва на Русия 11,6 млрд. долара, първенството в Бразилия през 2014 г. е с цена от 15 млрд. евро. Това през 1994 г. в САЩ е с оперативни разходи от едва 500 млн. евро.
Тазгодишното в Катар ще се проведе за първи път в арабския свят, в страна с преобладаващо мюсюлманско население. Страни като Мароко, Тунис и Египет, където футболът има традиции и ентусиазирани привърженици, едва ли биха имали финансовата възможност да организират едно световно първенство. Затова е логично регионът на Персийския залив да бъде негов домакин. Мондиалът започва на 20 ноември, а финалът е на 18 декември.
Катар очаква 1,2 милиона посетители по време на Световното. Страната е похарчила 10 милиарда долара само за изграждането на новите стадиони. Повечето от парите са изразходениза инфраструктурни проекти – ново летище, нова модерна връзка с метрото, както и редица хотели.
Плаващи хотели
През годините, всички градове домакини са изграждали изцяло нова инфраструктура, която да отговори на изискванията и да посрещне хилядите фенове от цял свят – от дренажни системи и нови мостове до жилища за спортистите и хотели за гостите. Столицата на Катар прилага нов подход за повишаване на капацитета на хотелските стаи в града, създавайки набор от 16 плаващи хотели на остров Qetaifan на север, близо до Доха. Площта е от около 437 000 кв.м и разполага със седем плажа, които със сигурност ще бъдат привлекателни за тълпите посетители, които се очаква да присъстват на събитието този месец. Хотелите ще бъдат на пешеходно разстояние до международния стадион Lusail – мястото, на което ще се проведат откриването и закриването на Световната купа. Всеки от четириетажните хотели ще има по 101 стаи или общо 1616 стаи, заедно с ресторант и салон.
Плаващите хотели са изработени с минимален въглероден отпечатък и ще бъдат захранвани от слънчева енергия. Строят се от компанията ADMARES, определена като световен лидер в алтернативните недвижими имоти с новаторски строителни методи, а за дизайна е отговорна награждаваната финландска фирма за архитектура Sigge Architects. Изграденото в Катар може да се окаже основополагащо за нова тенденция в алтернативното строителство, тъй като структурите не изискват дълбоководно пристанище. Всъщност, хотелите могат да бъдат разположени на всяко място, където водата е дълбока поне 4 метра.
Футуристични стадиони
Стадионът, който ще бъде домакин на първия и на последния мач, е проектиран от британското студио “Foster + Partners”. Lusail ще побира 80 000 души, а дизайнът му препраща към арабската архитектура, отразявайки декоративните характеристики на арабски и ислямски купи и съдове. Самият град е футуристичен. Той ще стане дом на 250 000 души, намира се на 20 километра от Доха.
Построен с помощта на модифицирани корабни контейнери, стадион “974” е проектиран от испанската архитектурна компания “Fenwick-Iribarren Architects”. 974 преработени стоманени корабни контейнера са подредени в извит квадрат, за да допуснат обособяването на 40 000 седящи места. Стадионът ще бъде първият напълно разглобяем стадион в историята на Световното първенство по футбол. Разположен в Рас Абу Абуд, той ще бъде домакин на мачове до и включително осминафиналите по време на турнира.
Вдъхновен от bayt al sha’ar – исторически палатки, използвани от номадски племена в Катар и региона на Персийския залив, стадионът Al Bayt, създаден от архитектите на “Дар Ал Хандаса”, празнува историята на Катар и местното население. Съоръжението има прибираща се покривна система, която ще засенчи структурата и ще работи с инсталации за вътрешно охлаждане на стадиона.
Катарският архитект Ибрахим М. Джайда е моделирал стадиона Al Thumama в Доха по подобие на gahfiya – традиционна тъкана шапка, носена от мъже в Близкия изток. Съоръжението има капацитет от 40 000 места в голямата си бетонна купа. След края на турнира, 20 000 места от горната трибуна ще бъдат премахнати и заменени от бутиков хотел с 60 стаи.
Построен на мястото на бившия стадион Ahmad Bin Ali, в новата структура на “Pattern Design and Ramboll” са използвани материали от деконструирания му предшественик. Стадионът е облечен в мултимедийни екрани, които светят и променят цветовете си. Те са обвити от метален екран, който изобразява модели и мотиви, които обикновено се срещат в архитектурата на Катар. Дизайнът му е вдъхновен от пясъчни дюни и ислямска архитектура, а сградата ще бъде домакин на мачове до и включително осминафиналите.
Освен че са впечатляващи като дизайн, осемте стадиона представляват логистично облекчение за феновете. Това е така, защото съоръженията са разположени в радиус от 21 мили (33 километра) от центъра на Доха и ще бъдат свързани с метро и трамвайна система. Това прави възможно гледането на повече от един мач в един и същи ден за всеки фен, който желае да го направи.
Ситуацията с мигрантите в емирството остава тежка
Желанието на Катар е безспорно – ще излъска имиджа си с помощта на спорта, но ситуацията с мигрантите в емирството остава тежка. Катар е обект на критики за човешките права на хиляди работници мигранти, след като 2000 жалби бяха подадени до министерството на труда на страната. Правозащитни организации твърдят, че над 7 хиляди работници са загубили живота си, работейки по строителните проекти. Те идват от Индия, Пакистан, Непал, Бангладеш и Шри Ланка. В данните не фигурират смъртните случаи от Филипините и Кения.
Катар дава знаци, че възнамерява да предприеме реформи за прекратяване на съвременното робство, наречено “кафала”, но кога и дали ще се случи, предстои да се види. Системата kafala, на арабски “спонсорска система”, е използвана за наблюдение и контролиране на работниците мигранти, работещи основно в строителството и бита в Ливан, Бахрейн, Ирак, Йордания, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ. Системата изисква всички неквалифицирани работници да имат спонсор-опекун в приемащата държава, най-често техният работодател, който отговаря за тяхната виза и правен статут. Тази практика създава лесни възможности за експлоатация на работниците, тъй като много работодатели отнемат паспортите и злоупотребяват със своите работници с малък шанс за правни последици.
Международен отзвук
Националният отбор по футбол на Австралия се обяви срещу вижданията на Катар по отношение на човешките права и еднополовите връзки във видео, публикувано миналия месец. В клипа, в които участват няколко играчи, се споменава вредата за повече от 1,6 милиона работници в Катар и статутът на еднополовите връзки, които са незаконни в консервативната държава от Персийския залив.
Властта в Доха е подложена на силен международен натиск заради отношението си към чуждестранните работници и ограничителните социални закони. Катарският владетел емир шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани каза, че макар някои критики да са конструктивни, те също така включват измислици и двойни стандарти.
Безпокойството относно спазването на човешките права в страната доведе до призиви към отборите и служителите да бойкотират игрите. Холандското правителство потвърди, че ще изпрати делегация, въпреки че парламентът го призовава да не прави това.
Голяма част от градовете във Франция, включително Париж, обявиха, че ще бойкотират телевизионното излъчване на Световното. Няма да се организират „фен зони“ и срещите от Мондиала няма да се излъчват на традиционните публични мероприятия, които по традиция съпътстват най-големия футболен форум. “Това състезание се превърна в човешка и екологична катастрофа, която е несъвместима с ценностите, които искаме да се прокламират чрез спорта и специално чрез футбола”, каза кметът на Марсилия – Беноа Паян. Засега съпричастни с протестната инициатива ще бъдат Париж, Марсилия, Лил, Бордо, Реймс, Нанси и Родез.
Датската федерация обяви, че ще прибегне до различни инициативи, включително ограничаване на връзките с някои търговски партньори, ограничаване на тяхното присъствие на дадени спортни мероприятия в Катар и намаляване броя на членовете на делегацията, която ще пътува. Два от големите спонсори на националния отбор са дали разрешение тяхното лого да бъде премахнато от тренировъчните фланелки на играчите, за да остане място за надпис, който да изразява конкретно послание и призив за спазване на човешките права.
Някои собственици на заведения в Германия няма да показват мачовете, като заявиха, че са взели това решение от етична гледна точка.
Катар е държава, чието ръководство показва какво е възможно в световния спорт с пари: всичко. Това е огледало за всички проблеми, до които асоциациите доведоха спортовете. В страната всичко и всеки си има цена. А когато начело е амбициозен емир в лицето Тамам бин Хамад, не е изненада, че именно Катар бе избран за домакин на Мондиал 2022 още 12 години по-рано. Тогава преборена беше конкуренцията на Австралия, Япония, Южна Корея и САЩ.