Свищов е напът да реализира най-важния проект за своето икономическо развитие. Проектът за Индустриалния парк е разработен от български и турски специалисти, лидери в проектирането и изграждането на подобни планове. Индустриалната зона обхваща площ от 300 декара, а нейната стойност е 40 млн. лева, отпуснати от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът е следствие на дълъг и труден административен процес, който в рамките на няколко години изискваше отдаденост на ръководството за реализирането на редица дейности, които се осъществиха с подкрепата на ключови национални и международни партньорства, и държавните институции.
Още през 2015 година общината настоява пред Министерство на отбраната да и бъдат предоставени за управление и стопанисване старите имоти на бившите казарми в града, тъй като това е единствената възможност с територия над 300 дка, която да бъде развита като индустриална зона за привличане на инвеститори. През 2018 г. Свищов придобива официално терените на бившите казарми, след което взема първото решение за създаването на такава зона. През същата година започват дейностите за изготвяне на Подробен устройствен план и план за регулация и застрояване на бъдещата Индустриална зона.
Основен партньор на общината през целия период е държавата, която застава зад този проект и заедно с екипа по реализирането му преминава през процедурите по изпълнението му. За неговото финализиране са сключени споразумения с няколко държавни структури – Агенция пътна инфраструктура, “Булгартрансгаз” ЕАД, ЕСО ЕАД и ВиК “Йовковци” ООД, които ще осигурят пътната връзка, газифицирането на зоната, енергийната й независимост и ВиК инфраструктура с канализационните отклонения. Като част от изискванията за финансиране на програмата, общината вече е привлякла вниманието на шест български и чуждестранни фирми, с които е сключила меморандуми за сътрудничество.
Изготвени и одобрени са технически проекти за две кръгови кръстовища на ул. “33-ти Свищовски полк”, изграждане на газопровод, който ще захранва Индустриалната зона от газопреносната станция, изграждане на ВиК инфраструктура и канализация в Индустриалния парк, както и довеждане на електрозахранване с голяма мощност. Освен това екипът от експерти по изграждане на индустриалната зона е договорил и изграждането на скоростната отсечка до бъдещата автомагистрала Русе – Велико Търново, която ще осигури отлична транспортна свързаност на общината с близките областни центрове и националната пътна мрежа. През септември министърът на транспорта подписа писмо, с което четирилентовият скоростен път до Свищов става обект от национално значение и ще бъде изграден успоредно с автомагистралата Русе – Велико Търново.
За да се гарантира сигурността на бъдещото строителство върху терена, в края на 2022 година МРРБ предостави 1.6 млн. лв. на Свищов за бързи геоложки проучвания на терени в цялата зона на бившите казарми. Извършени са 22 сондажа на дълбочина 60 м.
С реализирането на Дунавския индустриален парк пред общината се разкриват редица възможности. Откритият по време на предварителните проучвания минерален извор ще захранва обществените зони и ще е предпоставка за развитието на балнеология не само в зоната, но и в града.