Кметовете на Шабла и Царево – Мариян Жечев и Георги Лапчев, определиха като сериозен проблем отпадъците, които остават след себе си къмпингуващите. Те участваха в дискусия на тема “Регулация на дивото и свободното къмпингуване”. Репликираха ги представители на различни организации, които настояваха да се осигурят необходими условия за практикуване на този вид туризъм и общините да не го пренебрегват.
Кметовете заявиха, че не са врагове на къмпингуващите, но настояват за ясен регламент и обосноваха тезата си. Кметът на Шабла Мариян Жечев настоя, че липсата на ясен регламент на свободното къмпингуване, води до свободия.
“Това, което се случва на север в момента, е разграден двор. Не е вярно, че къмпингуващите купуват от наши магазини, 90% от отпадъците са от хранителни вериги, които не са на територията на общините”, коментира той. Жечев посочи, че има трансграничен отпадък, което прави нещата още по-сериозно. “Въобще не засягам темата физиологични отпадъци”, отбеляза градоначалникът и посочи като проблем, че за събирането и извозването на отпадъците – плаща самата община.
Шабла беше първата община, която се опита да въведе условия за диво къмпингуване преди няколко години, но решения на българския съд наложиха отмяна на тези разпоредби. Регламент трябваше да има още през 2019 г., когато влязоха в сила промените в Закона за черноморското устройство, с които се забранява къмпнигуването извън регламентираните места. Предвидено бе разписване на специална наредба, която трябваше да бъде приета в срок до януари 2020 г. от четири министерства – на туризма, на околната среда и водите, на земеделието и на регионалното развитие. Проект на наредбата бе публикуван една година по-късно, но поради сериозния обществен отпор бе оттеглен.
“Темата е много болна и за община Царево”, каза кметът Георги Лапчев. Той също акцентира върху темата с отпадъците. “Изключително несправедлив е фактът, че със средствата от таксите на местните хора се заплаща и почистването от къмпингуването. Дивото къмпингуване е много романтична идея. За едни това е да идеш в планината, да пренощуваш и да оставиш мястото така, както си го заварил. Но за други е да си докараш цялата фамилия за три месеца и, тръгвайки си, да оставиш след себе си кошмар”, посочи кметът.
Туристическият продукт ще се създаде на базата на регламент, на правила, подчерта още Лапчев и добави: “Това, което имаме в момента, е хора, които вярват, че всичко е тяхно”.
В дискусията кметът призова да се спре с обвиненията, че местната власт цели бетонирането на морето, като подчерта, че в Царево винаги се е давала възможност за свободен туризъм.
Участниците в дискусията бяха на едно мнение, че създаването на условия за свободно къмпингуване трябва да цели опазването на природата. Изказано бе мнение, че трябва да се изработи цялостна рамка за къмпингуването в цялата страна, не само по Черноморието.