На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски – средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Той е един от светите Седмочисленици.
Климент бил ученик на светите братя Кирил и Методий. След смъртта на Методий, заедно с други ученици, прогонени от Моравия, дошъл в България. Цар Борис ги приел и им възложил да просвещават народа.
Климент основал просветна школа в Охрид с 3050 ученици. Цар Симеон в 896 г. го поставил за епископ на Дрембица или Велица, в диоцеза на която област влизал и Охрид.
Той е един от най-значимите автори на старобългарски език. Пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения.
В “Краткото житие” се казва, че той “измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил”. Затова се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на X век.
Просиял в подвизи, вършил чудеса – починал в 916 година.
Честит имен ден на Климент, Климентина, Клементина!
Софийският университет с патронен празник
Св. Климент Охридски е патрон на Софийския университет. Днес най-старият университет у нас чества своя празник!
СУ “Св. Климент Охридски” е първото българско висше училище. Неговата история е въплъщение и продължение на многовековната културна и просветна традиция на българския народ.
Началото на организираната образователна система в България датира от втората половина на IX в. През епохата на Възраждането се ражда идеята за откриване на Висше училище.
Авторитетът на Висшето училище нараства и с това се утвърждава нуждата от културно-просветна мисия, която то да изпълнява в националното ни развитие след Освобождението през 1878 г.

Постепенно Софийският университет става един от авторитетните научни центрове на Балканите, напълно развит европейски тип университет. Днес е най-големият и престижен научноизследователски център в страната.
Ректоратът се намира на бул. “Цар Освободител” 15. Факултетът по математика и информатика, Физическият, Химическият и Биологическият факултет, Факултетът по журналистика, Богословският, Стопанският и Факултетът по начална и предучилищна педагогика се намират в отделни сгради, чиито адреси са посочени в справките за отделните факултети.