“Летният сезон е особен, труден, ако го сравняваме с 2020 г., е по-добър. Последните данни от хотелите в нашите курорти по Северното Черноморие показват, че повечето обекти са постигнали една доста висока заетост от порядъка 70-80%.
Даже има и хотели, които са на 100% заети. И ако нещата продължават така, август пък и при хубаво време до края на септември, предполагаме, че ще се постигнат по-добри резултати от 2020 г., но те ще бъдат далеч под добрата предкризисна 2019 г.”
Това коментира пред “Фокус” проф. Стоян Маринов, ръководител на факултет “Управление” в Икономическия университет във Варна и преподавател по туризъм.
“Основно преобладават румънците, те са най-много. Българите миналата година, пък и тази, препознават българското черноморие. Разбира се, една от основните причини са ограниченията, които има за пътувания към някои съседни страни и променящата се обстановка в тези съседни страни като Гърция.
На трето място са поляци, след това следват чехите, има и малко германци, но те са много по-малко от обичайното число туристи, които посрещаме при нормална обстановка. За съжаление липсват английските туристи, тук на север не се чувства тяхната липса, защото те са малко на брой по принцип, но тяхната липса се чувства осезателно по Южното черноморие, тъй като основната маса от тях посещава Слънчев бряг. Липсват и скандинавските туристи, има и малко от останалите западноевропейски страни, но общо взето румънци, поляци, чехи посрещаме този сезон заедно с нашите съграждани”, посочи проф. Маринов.
В повечето хотели с препоръки, със съвети на основа убеждение, значителна част от персонала са ваксинирани, а това създава сигурност и убеждения за безопасност в туристите които посещават тези обекти, посочи още той.
Проблемът с кадрите миналата, а и тази година, се задълбочи изключително много и причините са две. Заради пандемията миналата година при затворени обекти и объркан сезон, много от хората, които традиционно сезонно работиха в туризма, се преориентираха към други сектори. Мога да дам за пример доста от екскурзоводите, които отидоха да работят в колцентрове. Същото се случи и с хора, които знаят езици и работиха като администратори, бармани и като връзка с клиентите. Така доста от нашите съграждани, работещи в туризма, напуснаха сектора, обясни проф. Маринов.
От друга страна самата пандемия наложи затруднения на внос на кадри. Внасяме основно от Румъния, от Украйна, от Молдова, вече от някои бивши съветски републики като Казахстан, Киргизстан, но процеса се затрудни тази година. Вносът на кадри не е толкова голям, колкото е бил от 2019-2018 година и по тази причина много от обектите работят с намален персонал, някои дори с 50% по-малко хора от необходимите, което означава, че тези които са на работа трябва да работят двойно и тройно, но за съжаление заплатите не скачат двойно и тройно. Това е още една причина за непривлекателност на заетостта в туризма, обясни още той.