Туристическият сектор преодоля последствията от пандемията и ограниченията. Според данни на НСИ през август местата за настаняване нарастват с 25% спрямо същия месец две години по-рано и със 7% спрямо 2019 г. Броят на леглата също расте и достига пиковата си стойност – над 330 хил. легла – с 28% повече спрямо 2020 г. и с 2% над 2019 г.
Реализираните нощувки се увеличават стабилно след срива през 2020 година. “Все още не могат да достигнат тези отпреди кризата и това се дължи изцяло на по-малкото посещения от чуждестранни туристи”, отчитат от Института за пазарна икономика. Броят на нощувките от български летовници обаче се повишава значително както спрямо първата година на пандемията (с 25%), така и в сравнение с годината преди нея (с 13%).
Повече чужденци по морето
Идентична е ситуацията с броя на пренощувалите лица. Българите нарастват с около 1/4 спрямо август 2020 година. Чужденците намаляват спрямо 2019 г., но спрямо 2020 г. нарастват почти тройно. Повечето от тях продължават да посещават предимно по-големи хотели с повече звезди в обичайните дестинации, но при българските туристи се вижда изместване към почивки в по-малки хотели и къщи за гости. Нарастването на местата за настаняване, леглата, реализираните нощувки и нощуващите е най-високо в Северозападния район (основно в областите Враца и Монтана) и в Южния централен район (основно в областите Кърджали и Хасково).
Повишаването на туристите и броя на нощувките води и до увеличаване на приходите. През август тази година те са над 450 млн. лв. – с 127%, или над 250 млн. лв., повече от тези през 2020 г. Ръст има и спрямо август 2019 година (19%). Приходите от нощувки на чуждите граждани са по-високи заради ориентирането им предимно към по-големи хотели. През август българите са платили средно по 58 лв. на нощувка, а чужденците – 83 лева. От курортните комплекси най-много спрямо август 2020 г. са се увеличи приходите на Слънчев бряг и Златни пясъци, които разполагат и с най-голяма леглова база.
Секторът със старите проблеми
От всичко казано дотук може да се заключи, че приходите в бранша нарастват значително и стабилно. Сега за сектора остават старите проблеми, свързани с презастрояването, ниското качество и липсата на кадри.