Повечето общински болници в страната изпитват затруднения с плащането на сметките за ток и газ. Част от тях се справят с покриването им, но изразяват тревога, че няма да е задълго и може да се отрази на средствата им за персонал.
Общинската болница в Дупница обяви тази седмица обществена поръчка за доставка за природен газ за срок една година за около 190 хил. лева (без ДДС). Досега болницата е плащала по около 36 хиляди лева за газ за отопление за година, сега този разход скача 6-7 пъти. След като и за страната не са ясни доставките за месеците след октомври, мисли се и за алтернативата да се премине на отопление на ток, с климатици.
Фактурите за ток в една от поликлиниките в Пловдив вече скочиха двойно в началото на годината. За да се справят с шоковите сметки някои от смейните лекари преглеждаха пациентите на студено тази зима и работеха с намалено време. Сметките за ток са изпитание и за общинската болница в Казанлък, където фирмите доставчици вече не правят компромиси.
75 общини в страната отопляват училища, детски градини, здравни и социални заведения изцяло на газ. НСОРБ от 2020 г. настоява да бъдат диференцирани публичните потребители в Закона за енергетиката. По отношение на компенсациите за електроенергия училища, детски градини и болници са приравнени с производствените предприятия. Сдружението алармира многократно, че компенсациите за потребявания природен газ, при липсата на пазарна прогнозируемост, са също толкова важни, колкото и компенсациите за електроенергия.
“Повече от тревожно е положението в общинските болници, при които Националният рамков договор предвиди възнаграждения, които не могат да бъдат покрити от стойността на клиничните пътеки. Всички болници, които не изпълнят този ангажимент, ще получат през септември намаление с 15% на стойността на пътеките. Там резерв за ръста на разходите за отоплението въобще не съществува. Нито за заплати, нито за отопление ще стигнат средствата.
Направихме един непретенциозен преглед в каква степен средствата от клинични пътеки ще покрият увеличението на възнагражденията. Отговорът ни е – за около 70%, а средства за ръста на цените при горивата въобще не са предвидени”, коментира Донка Михайлова, заместник-председател на Националното сдружение на общините и кмет на Троян.