БСП се превърна в малка брокерска партия, която може да изтъргува подкрепата си за управлението, казва политологът Страхил Делийски, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“
Г-н Делийски, предвид преговорите, заявените общи точки по политики и създаването на експертни групи, които да изчистят подробностите около програмата на бъдещо управление, какви са перспективите към създаване на кабинет с мандата на „Има такъв народ“?
Моето усещане, че представата за колективно споделената задача пред политическия елит е за кабинет и това ще се случи. Виждаме, че всяка една от партиите, да разлика от преди няколко месеца, изглежда доста по-сговорлива. Това не е нещо лошо, защото в крайна сметка нито коалиция е лоша дума, нито пък широк кабинет. Всичко зависи от това, с какво съдържание ще се напълни. Аз се надавам , че ще има повече диалогичност и по-широка коалиционна култура. При такава структура на подкрепа обаче този кабинет няма да функционира безпроблемно, но не се наемам да кажа дали неговият живот ще е дълъг, или къс. Ясно е, че този кабинет ще бъде натоварен с надежди за промяна, което е много отговорно.
Това в каква ситуация го поставя, какви ще са изискванията?
В тежка, защото ще трябва да действа различно от кабинетите на ГЕРБ. От друга страна, като виждам как Бойко Борисов продължава да се държи, този кабинет ще има някакъв комфорт, защото усещането е, че след Борисов всеки може да управлява и изискванията към управниците не са такива големи. За мен поведението на Борисов към този момент е необяснимо, защото с крайните си изявления той създава впечатлението, че сякаш играе за това кабинетът на ИТН да бъде възприет. След неговите изказвания, всеки кабинет би бил възприет.
Като партньор на управлението на ИТН се очертава и БСП, а и ръководството им получи мандат за преговори за подкрепа за правителство. Но доколко ще е стабилна тази евентуална подкрепа, като се имат предвид скандалите в тази партия и оспорването на лидерството на Корнелия Нинова?
БСП с Нинова начело отдавна тръгна да се превръща в малка брокерска организация и сега в момента лидерката на партията бере плодовете на тази трансформация. Партии искат подкрепа от БСП за кабинет, а социалистите не могат да наложат нищо. С тези проценти, които изкараха на изборите, единствено могат да изтъргува подкрепата си. В този смисъл Нинова си свърши работата дотук, но виждаме, че това поведение събужда съпротивителни сили, защото доскоро БСП беше жизнена организация, макар лидерката да успя да я регионализира. Като цяло бъдещето на БСП минава през това какво ще се случи на върха на тази партия. Ако се запази на върха Нинова и хора около нея, БСП се свива, обезличава се ценностно и политически и за това не са нужни пророчески способности да се прогнозира. Не е сигурно и кой ще оглави тази партия след нея. Една нова концепция за развитието на БСП може да извади партията от това състояние, но и има и опция да я вкара в по-тежко положение. Неясно е.
“Откакто Борисов се е възкачил на престола повторяме, че най-страшното на управлението на ГЕРБ е, че след него всеки ще има основание да поиска да поуправлява държавата.” Тони Филипов, д-р, “Reduta.bg”