Още един път – нашите най-искрени съболезнования за тази трагедия, която се случи в Кочани. Съболезнования към семействата на жертвите. Състрадание към съдбата и и надяваме се на успешно лечение на пострадалите. Към момента има 14 македонски граждани, млади хора, приети в наши болнични заведения в София, Пловдив и Варна. Това коментира премиерът Росен Желязков по повод трагедията в Северна Македония, където при пожар в дискотека в град Кочани загинаха 59 души, а 155 са ранени.
„Надявам се организацията, която създадохме, да се оцени. Тук обаче не е моментът да се опитваме да изтъкваме нашата роля, защото в такива моменти е важно да покажем навременна солидарност, съпричастност. Готови сме да приеме още лица. Това зависи от нашите колеги от РСМ. В постоянен контакт сме, посланикът ни е на терен. Осигурихме условия близките на пострадалите лица да пристигнат у нас, за да са в контакт с тях.
Днес неприсъствено правителството ще вземе решение утрешният ден да бъде обявен за национален траур като израз на солидарност с най-близката ни съседка на Балканите. Тук няма никаква политика, има само състрадание, съпричастност и солидарност. Тези човешки усещания се проявяват в такива трудни моменти. Вярвам, че нашите народи ще загърбят злободневието и суетата на ежедневието, за да бъдем в този ден единни“, обяви той.
Желязков коментира и политическата обстановка у нас: „Правителството е стабилно. Нещо повече – това правителство няма алтернатива. Що се отнася до мнозинството, резултатът от начина, по който работи мнозинството за политиките на това правителство и основната ни цел – еврозоната, ще бъде изразена при гласуването на бюджета“.
Премиерът е в района на с. Дамяница, община Сандански, за да проследи съвместната работа на органите на МВР, АПИ, тол управлението, ИА „Автомобилна администрация“ и Гранична полиция.
„Днес дойдох на терен, за да се запозная със системата от мерки, разпоредени за контрол на правоприлагането по отношение събирането на пътните такси в контекста на членството ни в Шенген. Виждаме, че правоприлагането дава своите първи плодове. Този контрол няма да бъде статичен, а динамичен, така че нарушителите няма да разчитат, че ще могат превантивно да предупреждават колегите са наличието на пунктове за това“, заяви още министър-председателят.