Новите случаи на коронавирус у нас намаляха като абсолютно число, но се увеличиха като процент. 1770 са регистрираните новозаразени за 28 юли, като те бележат спад от 174 на дневна база, след като ден по-рано бяха открити 1944 случая. Отново най-много случаи през последното денонощие са открити в София-град – 477, следват Пловдив със 155 и Варна със 151. Видин е областта с най-малко заразени – 6.
Направени са общо 6539 PCR и антигенни теста, като те са с 1294 по-малко спрямо отчетените 7833 ден по-рано. По този начин процентът на положителните проби се увеличава – от 24,81% до 27,06%.
През последните дни ръст се наблюдава и в броя на хоспитализираните лица, като те са вече 998 – с 30 повече на дневна база (166 са влезли в болница, 136 са били изписани).
Единният информационен портал представя и данни за заетостта на интензивните легла в петте клъстъра. След около два месеца, през които цялата страна беше на Етап 0, вече всички региони влязоха в зелената зона. А за клъстерите около София и Бургас прогнозата е в следващите 5 дни да преминат на Етап 2. Областите София-град и Варна пък вече са в жълтата зона.
За последното денонощие има 4 починали (с 2 по-малко, след като в сряда имаше регистрирани 6 жертви). По този начин броят на загубилите битката с вируса в България вече е 37 360.