Институтът INSAIT към Софийския университет “Св. Климент Охридски” спечели домакинството на един от най-престижните форуми в областта на криптографията и киберсигурността – Real World Crypto Symposium (RWC). От 26 до 28 март 2025 г. София ще посрещне световния технологичен елит за обсъждане на някои от най-актуалните теми в сферата на онлайн сигурността.
След Торонто, Токио, Амстердам, Ню Йорк и Пало Алто, столицата ни ще бъде домакин на водещите световни технологични компании и изследователски центрове в областта на киберсигурността и криптография, сред които Google, Amazon, Meta, Apple и др. Очаква се в дните на конференцията повече от 1000 представители на бизнеса и науката от целия свят да вземат участие в нея.
Домакинството на INSAIT и София бе официално обявено на RWC’24, което се провежда през тази седмица в Торонто, Канада. Домакинството на световния форум е поредно признание за ролята, която играе институтът INSAIT и стъпка към позиционирането на България като център за развитие на технологии на регионално и световно ниво.
По време на конференцията участниците ще представят и обсъдят най-новите проучвания, свързани с криптографията и информационната сигурност като конфиденциалност и кохерентност на данните, аутентификация и др. Ще бъдат представени решения по казуси, които засягат сигурността на милиарди потребители на някои от най-популярните онлайн услуги в света.
Сред спонсорите на събитието са Amazon Web Services, Apple, Google, Casper и др.
Държавата подпомага със 172 млн. лева компании за иновации
Междувременно стана ясно, че 172 милиона лева са предвидените средства за подпомагане партньорството между наука, образование и бизнес. Новината дойде от Милена Стойчева, министърът на иновациите и растежа в оставка. Тази програма е свързана с капацитета, който се изгражда от взаимодействието между наука и бизнес. Ще си партнират центрове за върхови постижения и бизнес за създаването на нови решения.
На подпомагане могат да разчитат и компаниите, които създават иновации, правят нови изследвания, създават прототипи, извършват технологични трансфери или изграждат нови бизнес модели.