Столична община ще реализира два общоградски проекта по кампанията за гражданските бюджети. Проектите бяха предложени от жители на София в Програмата за граждански бюджети „Идеи за града“, а гласуването се осъществи чрез платформата „Решава София”. Чрез нея глас дадоха 11 589 жители на Столичната община, от които 7 105 гласуваха онлайн и 4 484 – на място в районните администрации.
Идеите на гражданите бяха разделени в две категории. Едната е за общоградски бюджет за проекти, които носят полза за целия град, а другата – за районните граждански проекти. В първата категория бяха допуснати 26 проекта, като най-много гласове събра идеята за подготовка на проект за основен ремонт на банята в „Горна баня“.
Банята е изградена на мястото на старата турска баня от Софийска община между 1922 и 1927 година. Преди почти 20 години тя е затворена за ремонт, който така и не започва. През 2018 година собствеността на банята е прехвърлена на Столична община с условието да бъде възстановена, като Министерството на културата одобрява проект за хибридна функция на сградата (Център за компетентност и Хидротермален център с минерална вода). Тъй като проектът не е започнат в рамките на 5-годишния срок, банята е върната на държавата. Над 90% от дебита на минералната вода е даден на концесия на бутилираща компания със срок на концесията до 2035 година. За банята остават едва 0,8 л/сек, които все пак са достатъчни за нейното термално прераждане, казват от Българската асоциация за термално наследство.
Подготовката на проект за изпълнение на основен ремонт на баня „Горна баня“ е първа стъпка към крайно наложителния основен ремонт. Проектът ще бъде възложен след придобиване на собствеността на сградата от Столична община, казват от администрацията. След изработване на необходимата проектна документация могат да бъдат отделени и средства за ремонта на банята, която е паметник на културата.
Тъй като стойността на проекта е за 250 000 лв., а бюджетът, който трябва да се разпредели по Програмата, е 500 000 лв., Комисията за общоградски бюджети предложи и вторият проект – за езерата на Южния парк – да получи финансиране. Предложението беше одобрено от заместник-кмета на направление „Финанси и здравеопазване“ Иван Василев и проектът ще бъде реализиран.
В следващите дни кметът на София Васил Терзиев ще създаде Обществен съвет, който да следи за реализацията на двата проекта. В него ще влязат гражданите, предложили проектите, както и жители от други райони на града. Така ще се спази принципът за прозрачност и гражданско участие, който е в основата на Програмата за граждански бюджети.