Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на София за 2024 година, който е най-големия досега – 2,576 млрд. лв. Заложени са строителство на детски градини, подобряване на инфраструктурата – улици, тротоари, изграждане на многоетажни паркинги, както и средства за проектиране на тях. Повече средства са предвидени за чистота и за озеленяване. Увеличени са средствата за отчуждаване на имоти, попадащи на територията на паркове. Повече са и парите, свързани с дигиталната трансформация, за да бъдат услугите на Столичната община достъпни за граждани, за бизнеса и онлайн.
Заложени са 5,3 млн. лв. за граждански бюджети, които ще отидат при хората, които трябва да решат как да ги изразходват – това се прави за първи път. Направени са корекции на стойност 59 млн. лв. на база на предложения на другите групи в СОС, които са подали такива.
Бюджетът мина с 45 гласа “за”, 15 “против” и нито един въздържал се. Подкрепиха го общинските съветници от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” – “Спаси София”, ГЕРБ-СДС и “Синя София”.
Кметът на София Васил коментира тази седмица, че в общия бюджет не се включват 100 млн. лв., които са от държавния бюджет. “Предали сме 109 проекта от районните кметове, като половината от тези средства ще бъдат заделени за проекти в районите, с което изпълняваме нашите обещания да има повече власт и възможности за районните кметове”, каза Терзиев.
“Гражданите на София не се интересуват кой на кого е опозиция – важното е да не сме опозиция на тях. В градската политика няма идеология – или работиш за решаване на проблемите на хората, или против тях”, каза в заключение Терзиев.
От ГЕРБ-СДС не спестиха някои критики към план-сметката на кмета, но от самото начало заявиха, че няма да го блокират.
“В капиталовата програма, в ремонтите и инвестициите ще видите съвпадение над 95% с бюджета “Фандъкова”, който ние подкрепихме през септември. Надявам се да не използват този подход и в бъдеще. Ние винаги сме били отговорни, няма да се запънем и да тропаме с краче, да правим напук на някой, защото ще правим напук на гражданите”, заяви зам.-председателят на СОС Георги Георгиев.
Той направи и редица допълнителни предложения – най-същественото от които за средства за осигуряване на достъпна архитектурна среда в 22 столични училища, които са в нарушение на закона и затрудняват учениците с увреждания. От ПП-ДБ-СС го подкрепиха.
ПП-ДБ-СС оттегли предложенията си за изкупуване на имоти в Южния парк, заради което влязоха в сблъсък с ГЕРБ през последните дни.
От БСП признаха, че кметът е включил около 15% от техните предложения.