Спекула при торнадото с цените на хранителните стоки ни чака след Нова година. Проверка на kmeta.bg показа, че от няколко месеца големите търговски вериги у нас купуват и наемат складове, където съхраняват продукция. “Изкупени са всички видове продукти от всевъзможни пазари”, обясниха търговци. По този начин след очакваното поскъпване след Нова година у нас те ще имат по-голям марж на печалба. За обикновения потребител обаче това е спекула в чист вариант.
Според прогнозите на икономистите увеличението храни и услуги ще е над 40%. А причината са скъпият ток и газ. Припомняме, че през последните седмици на август и първите септемврийски дни станахме свидетели на ускорено повишение на основни жизненоважни хранителни и нехранителни стоки и услуги. Близо 17 месеца от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.) се наблюдаваше задържане на общия индекс на потребителските цени, което основно се дължеше на свитото потребление и по-високата безработица, намаление и задържане на ниски нива на международни котировки на петрола и природния газ, а оттам и на вътрешните цени на бензина и горивата.
От средата на настоящата година трендът се обърна. Основните фактори за растежа на цените е драстичният скок на цените на петрола и на природния газ на международните борси. Тази тенденция се наблюдава и в останалите развити икономики.
За спекула обаче може да се говори и за по-дълъг период от време, както често се е случвало у нас със стоки като захар, кафе и т.н. За какво става въпрос? Цените на суровините поскъпват на международните пазари, което напълно логично се отразява и на продуктите, пряко свързани с тях. Производителите излизат и обясняват, че поскъпването на даден продукт е свързано с повишението в цената на суровината на стоковите пазари. Когато цените на същите суровини обаче тръгнат надолу, следва “информационно затъмнение” от страна на производителите, а цените на стоките някак си забравят да се понижат.
“Нечестна търговия за бързо забогатяване, основана на препродажба, разлика в цените, дефицит на стоки и др”. Това според тълковния речник е спекулата. Пример за такава имахме неотдавна, след като се видя, че покрай засиленото търсене на маски, дезинфектанти, медикаменти цените им за период от време миналата година не бяха същите. Освен че и почти бе невъзможно да ги намериш.
Всъщност държавата е тази, която има всички властови лостове да се справи с подобни проблеми. Уви, това не се случва. Затова очакваме едно от най-големите предизвикателства пред новата власт още от първия ден на 2022 г. да бъде поскъпването на живота у нас. И то почти с 50%.