Станислав Владимиров е начело на Перник от 2019 година. За това време реши немалко проблеми. Затова хората го подкрепиха безусловно в конкурса “Кмет на годината” – през 2020 г. стана фаворит в категорията “Кмет на годината”, през 2021 – в “Кмет на гражданите”, а през 2022 година, когато конкурсът отбеляза 10 г. от създаването си, за втори път получи наградата “Кмет на годината”. Ето какво каза той по повод на националното допитване “Кмет на годината“ за мандат 2019-2023 г.:
Г-н Владимиров, с какво е ценен за вас, кметовете, конкурсът “Кмет на годината”?
Конкурсът “Кмет на годината” е от голямо значение за местната власт. Той показва добрия пример в нашата работа. Той е барометър за нас, кметовете, и заема важно място в обществения живот. Най-важното обаче е, че победителят се определя чрез директния вот на хората. Това ни дава още повече стимул да работим за развитието на родните си градове. Той е важен не само за имиджа на местната власт, но и защото показва мнението на хората за нашата работа.
Коя е най-ценната награда в конкурса?
Всяка награда в конкурса, всеки глас на съгражданите ни е важен и ценен. В този конкурс няма малка или незначителна награда, защото тя е спечелена заради свършената от всеки кмет работа. Награда от “Кмет на годината” е признание и отговорност.
Защо обратната връзка от хората е от значение във вашата работа?
Ежедневната връзка с моите съграждани, включително и през конкурса “Кмет на годината” е изключително важна. Оценката на перничани за свършеното от началото на мандата е изключително важна, тъй като тя ни показва дали с моя екип сме си свършили работата както трябва. Градивната критика също не е маловажна, защото тя също помага в работата ни. Освен това, завършените обекти, промяната на облика на града, желанието ни да направим Перник най-добрия град за живеене в България са част от важните неща, които ни дават мотивация да работим ежедневно.
Кой е най-ценният урок, който научихте по време на вашия мандат?
Уроците, които се учат по време на един такъв динамичен мандат, са много, надали бих могъл да определя кой от тях е най-ценен. Всеки кмет трябва да се научи не само да чува и вижда проблемите на своите съграждани. Всеки един от нас трябва да има търпение, за да свърши работата си по най-добрия начин и да се доверява на екипа, с който е избрал да работи.
Кое е най-силното оръжие в работата на един кмет? А коя е неговата ахилесова пета?
Отношението към хората и към всеки техен проблем, дори той да изглежда маловажен, е най силното оръжие на един кмет. Разбира се, не всички проблеми могат да бъдат решени бързо, което е и един от основните проблеми на всеки кмет, особено когато очакванията на нашите съграждани са високи.
Какво бихте казали на вашите колеги, които им предстои първи кметски мандат? А на тези, които са вече дълги години на поста?
На първо място да работят ръка за ръка с останалите институции и с жителите на своите общини. Да работят с хъс, защото няма проблеми, с които да не може да се справи човек, когато има желание, хъс и енергия за работа. Не всички обаче могат да бъдат решени бързо. Нужно е и търпение, защото всяка община има проблеми трупани с години и разрешаването им изисква повече време.
Станислав Владимиров призовава всички граждани да гласуват активно на платформата Kmetnagodinata.bg и да подкрепят своите кметове!
Тази година конкурсът “Кмет на годината” обхваща целия изтичащ мандат 2019-2023 г. На платформата Kmetnagodinata.bg имат право да гласуват всички български граждани.
Вотът започна на 1 септември и продължава до 23,59 ч. на 14 септември 2023 г., а големите победители ще бъдат обявени на официална церемония на 19 септември 2023 г.
В надпреварата участват всички 265-има кметове на общини в страната. Изключение тази година е направено за 4 общини – Разлог, Якоруда, Нова Загора и Никола Козлево. Причината е, че там настоящите кметове не изпълняват функциите си през целия мандат (избрани са по-късно или временно изпълняват длъжността) и затова няма как да бъдат оценявани за четиригодишия период наравно с останалите.
Категориите в конкурса “Кмет на годината” за мандат 2019-2023 са:
– Кмет на годината ;
– Кмет на гражданите;
– Смарт сити;
– Зелена община;
– Градска среда;
– Туризъм и култура;
– Спорт и младежки политики.
Всеки гражданин може да гласува за своя фаворит само в една от петте специализирани категории, както и да даде подкрепата си за него в една от двете основни категории – Кмет на годината или Кмет на гражданите.
Регистрацията за гласуването в платформата Kmetnagodinata.bg става през профил в социалната мрежа Facebook, профил в Google или с друг имейл, като в последния случай вотът трябва да бъде потвърден през посочения имейл.
Победителите във всяка категория ще са трима – за малка, средна и голяма община, според населението в нея. (Малка община – с население до 20 000 жители; Средна община – с население от 20 000 до 50 000 жители; Голяма община – с население над 50 000 жители). Типовете общини са определени според официалните данни на НСИ за броя на населението към 31. 12. 2022 г.
Победителите в конкурса ще бъдат обявени на официалната церемония “Кмет на годината” за мандат 2019-2023, която ще се проведе на 19 септември 2023 г. в София. Церемонията ще бъде излъчена и по БНТ 1 и БНТ 4 на 21 септември от 21.00 ч.
Събитието се осъществява с подкрепата на БАТ България, ЕФБЕТ, Виваком и Електрохолд.
Медийни партньори на събитието са БНТ, Economic.bg, Информационна агенция Фокус, Метрореклама, ESGNews.bg, TheMayor.eu.