Стара Загора подготви по две проектни предложения за всяка една възможност по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт”, част от Националния план за възстановяване и устойчивост. Общо шест емблематични обекта ще могат да получат цялостно обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност.
„Имахме предварителна готовност и разработихме проекти за обекти, които имат нужда от средства за ремонт. През февруари е подадено проектното предложение за модернизация на образователната среда в XI ОУ „Николай Лилиев”. Общата му стойност е малко над 2 млн. и 600 хиляди лева. Реконструкция, модернизация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност се предвижда и за Дома за стари хора, който се намира в Старозагорски бани. Две административни сгради също очакват одобрение – на Общината, която е изключително енерго неефективна като обслужване, и тази на „Тролейбусни и автобусни превози” , която също се нуждае от ремонт”, посочи кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
От думите му стана ясно, че реконструкция очакват още сградите на БСФС – на стойност 1 млн. и 600 хил. лева, и тази под козирката на стадион „Берое” – на стойност над 2 млн. лева, Комплекс за култура и изкуство – бивш Пионерски дом, на стойност 617 хил. лева и Читалище „Родина” – на стойност близо 300 хил. лева. Общата стойност на подадените проектни предложения е малко над 23 мил. лева.
Секретарят на общинска администрация Делян Иванов даде подробности по програмата за саниране на жилищни сгради.
50 млн. лева е общият размер на средствата, определени за община Стара Загора по първия етап на програмата за енергийно обновяване на жилищни сгради. 75 са сдружения на собственици, депозирали документи в общината за саниране до установения срок – 10 май. Иванов посочи, че до края на месеца предстои предаването на информация към Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
„Разделили сме ги на две групи – от 500 кв. м. до 4 хил. кв. м. разгърната площ и от 4 хил. кв. м. до 13 хил. кв. м. Във втората група имаме 52 подадени заявления. Предстои етап за подписване на партньорство между Община Стара Загора и представителите на собствениците”, допълни Делян Иванов. „В градове като Русе има доста слаб интерес и се очаква преразпределение на средствата, така че очаквам всички подали документи да бъдат финансирани”, каза още Делян Иванов.
Той коментира и друга тема – вандалските прояви в града, като бе категоричен, че в резултат на въведеното видеонаблюдение извършителите се установяват и заплащат нанесените щети.
Зам.-кметът на Стара Загора Радостин Танев обяви, че в града ще бъдат въведени интелигентни пешеходни пътеки пилотно около няколко училища, на които автоматично ще се ограничава скоростта, когато свършат учебните занятия и децата си тръгват от училище. А от думите на ресорния зам.-кмет Надежда Чакърова стана ясно, че предстои отваряне на 18 май на системата за електронен прием в първи клас, както и че няма деца, за които да не достигат места в детските градини. Новоизграждащата се ДГ „Липа” също ще посрещне две групи с малчугани през септември, в момента тече обзавеждането на заведението.
Заместник-кметът по култура, туризъм и младежки дейности Милена Желева информира, че всички процедури, свързани с поставянето на паметник на Св. Кирил и Методий в Стара Загора, са приключили. Постъпили са в затворени пликове четири конкурсни предложения, които ще бъдат оценени от жури.
В заключение на представянето на предстоящите дейности на община Стара Загора, кметът Живко Тодоров припомни, че е категоричен в позицията си, че няма да прави компромис с качеството на възстановяване на пътни и тротоарни настилки, нарушени при изпълнението на ВиК проекта в града. „Ако в кратък период нередностите не бъдат отстранени, ще информирам Управляващия орган на проекта, изпълняван от „Водоснабдяване и канализация” ЕООД – Стара Загора”, подчерта Тодоров. Той уточни, че се очаква завършването на рехабилитацията на ул. „Ст. Черногорски”, за да бъде започнато преасфалтирането на ул. „Примишлена”.