Децентрализацията е изключително актуална и за новия екип на Столична община. Това каза заместник-кметът по финанси на столицата Иван Василев на заключителната конференция по проект “Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България”, организирана от НСОРБ. Той припомни, че кметът Васил Терзиев на първата си работна среща с всички районни кметове в Столична община е повдигнал темата за местната и финансовата децентрализация в София.
В момента районните кметове изработват конкретно предложение как в Столична община да се приложи принципът на финансова децентрализация и как повече приходи да остават в районните администрации, заяви заместник-кметът и добави, че е задействан механизъм, по който повече пари да отиват при районите.
По темата за прозрачността Иван Василев даде за пример бюджета на Столична община, който е бил обсъден пред повече от триста души в аулата на Софийския университет. Общинският екип е отговорил на повече от 40 въпроса, свързани с бюджета. Включени са предложения и на гражданите, а бюджетът е направен в разбираем за гражданите формат. На страницата на Столичната община се качва разбивка как се харчат парите на софиянци.
Искаме съгражданите ни да знаят къде отиват парите им – за транспорт, зелена среда, събития, образование. С първия си бюджет въведохме гражданско участие – софиянци ще кажат как да инвестираме 5.3 млн. лв. С това тестваме нагласите на обществото дали иска да участва в управлението, ако да – ще разработим съответните политики, заяви заместник-кметът. Той даде пример за сътрудничеството на Столична община с INSAIT – Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, за преформатиране на вътрешни процеси в общината чрез новите технологии.
Участници в заключителната среща по проект “Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България” бяха още министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, Матю Мори, Мария Касадо – служител по политиките в Главна дирекция „Реформи“ в Съвета на Европа, генерален секретар на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, експерти от Центъра за експертиза за добро управление (CEGG) в Съвета на Европа, кметове на български общини и председатели на общински съвети, представители на партньорските организации по проекта.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Инструмента за техническа подкрепа и Съвета на Европа, в сътрудничество с Европейската комисия. Заключителното събитие е организирано от НСОРБ, като Сдружението е основен партньор по проекта, заедно с Министерство на регионалното развитие и благоустройство, Фондация за реформа в местното самоуправление и Форум гражданско участие.