Голяма част от правителствата са затаили дъх, докато Европейската комисия финализира детайлите на шоковия план за облекчаване на енергийната криза на фона на настъпващата зима, която се очаква да бъде студена – и с рекордно високи цени на енергията, коментират в редакцията на испанския национален ежедневник El Pais, цитирана от “Фокус”.
В предложението на изпълнителната власт на Общността, което ще бъде представено в рамките на деня, не се очакват революционни мерки. Сред новите механизми Брюксел планира да проучи въвеждането на стратегически резерв на природен газ и съвместното закупуване на гориво от държавите-членки за тази цел, разкриват източници на изданието. Тази мярка включва едно от предложенията, отправено от испанското правителство, което обедини страните, засегнати от удара на цените на електроенергията.
Испания го предложи с писмо, изпратено до Комисията на 20 септември: „Трябва да се създаде централизирана европейска платформа за закупуване на природен газ, за да се улесни създаването на стратегически резерви“. Целта на писмото бе да се накарат европейските власти да излязат малко извън статуквото в мерките за подпомагане, обяснява изданието. Той бе подкрепено от финансовите министри на Франция, Гърция, Чешката република и Румъния. В съвместно изявление с испанския си колега те поискаха, наред с други неща, „да се разработят общи насоки за съхранение на газ за смекчаване и плавно повишаване на цените“ . Текстът също така призовава за „по-добра координация на нашите покупки на газ, за да се увеличи нашата преговорна сила“.
ЕС вече има аварийна резервна система за петрола, която се роди в разгара на кризата в сектора през 70-те години на миналия век, но няма такава за природния газ. Нов механизъм, въведен в този смисъл, би могъл да служи за съвместно закупуване на ключовия ресурс, когато цената е ниска, за да се използва в периоди на поскъпването му. Но също така повдига въпроси, като реалния капацитет за съхранение на партньорите в Общността, енергийната взаимосвързаност между страните, цената, която би трябвало да поддържа за запасите и кой е отговорен за тази сметка. Солни мини или изчерпани находища често се използват за тази задача, но не всички държави-членки разполагат с такъв капацитет.
Освен това мерките включват „механизми за предоставяне на специфична подкрепа на потребителите, директни плащания към тези, които са най-силно заплашени от бедност, намаляване на данъците върху енергията и прехвърляне на такси към общото данъчно облагане. Всичко това вече е предвидено в европейското законодателство, така че биха могли да бъдат приети много бързо, заключава изданието.