Съветът на ЕС отхвърли присъединяването на България и Румъния към Шенген. Както се очакваше, Австрия се обяви против двете страни, а Нидерландия подкрепи само Румъния. Хърватия, също очаквано, получи зелена светлина.
Присъединяването на нови държави към зоната става само с единодушно гласуване. Това означава да няма нито един глас “против”.
“Говорих с президента Румен Радев и съм оптимист, че следващата година можем да направим стъпки напред”, каза преди няколко дни премиерът на Нидерландия Марк Рюте. “В Австрия имаме 75 000 нерегистрирани нелегални мигранти. Това означава, че те са минали през външната граница на Европейския съюз и са се озовали във вътрешна държава като Австрия. Първо трябва да отговорим на тези въпроси, свързани със сигурността”, коментира в същото време австрийският канцлер Карл Нехамер.
Румен Радев заяви на свой ред, че е разговарял с представителите на Нидерландия и Австрия и е убеден, че България има всички шансове догодина да стане част от Шенген. За целта обаче парламентът трябва да приеме законите по Плана за възстановяване и устойчивост, които касаят съдебната реформа.
В Шенгенско пространство, което обединява вече 27 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни. България, Румъния, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са в Шенген, докато държави, които са извън ЕС – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, са членове.
Бизнесът също страда от това, че България остава извън Шенген, като страната ни губи с всеки изминал ден възможностите за подобряване на инвестиционния климат и за привличане на инвестиции, както и за икономически облекчения от премахване на границите.