На 9 ноември 1989 г. в деня, в който пада Берлинската стена, в Народна република България Тодор Живков подава оставка като генерален секретар на БКП. Оставката не е доброволна, а под натиск на Москва. Тя е договорена на няколко интензивни срещи в периода 6 и 9 ноември 1989 г. между Живков и съветския посланик по това време в София Виктор Шарапов.
Живков подава оставката в най-тесен кръг – пред членовете на Политбюро, като на негово място със знанието и съгласието на Москва е определен Петър Младенов, тогавашен министър на външните работи в оставка. Цялата процедура е съгласувана и проследена от официалния представител на КГБ в НРБ ген. Владилен Фьодоров.
На 9 ноември 1989 г. Кремъл знае за оставката на Тодор Живков, ръководил под опеката на СССР България 33 години, но българите не знаят какво се случва в този ден по върховете на комунистическата власт. За оставката на Живков поданиците на НРБ са информирани официално късно следобед на следващия ден – 10 ноември 1989 г., когато оставката на 78-годишният Живков е прокарана пред Ноемврийския пленум на ЦК на БКП, състоял се същия ден в резиденция „Бояна”.
5000 души успяват да преминат през Берлинската стена
Преди 32 години, на днешната дата, пада един от символите на комунистическия режим в Източния блок. С разрушаване на Берлинската стена е сложен край на разделението между Централна и Източна Европа.
Стената е построена през 1961 година. Берлин е поделен след Втората световна война между СССР, САЩ, Великобритания и Франция на 4 окупационни зони. Източната зона, която минава под контрола на съветските войски, става столица на Германската демократична република (ГДР). Другите три зони биват разпределени съответно от окупационните власти на САЩ, Великобритания и Франция. Липсата на физическа граница между отделните зони води до конфликт и масово преминаване на специалисти и граждани.
Строителството й започва на 13 август 1961 година. То продължава няколко години. Берлинската стена се е състояла от 45 хиляди бетонни блокове 3,6 на 1,5 метра, със закръглен връх. Тяхната цел е максимално да затрудни преминаването й, но над 5000 души успяват да преминат през стената.
През септември 1989 г. комунистическият лидер на ГДР Ерих Хонекер изненадващо подава оставка. На 9 ноември същата година министър-председателят на Германската демократична република и член на ЦК на Германската единна социалистическа партия Гюнтер Шабовски съобщава новината, която се чака с години, а именно – ограниченията за излизане от ГДР падат.