По покана на китайския град Джиндъджън делегация от Троян е на посещение в един от най-големите центрове на китайската керамика. В програмата на Фестивала на керамиката участват кметът на община Троян и член на УС на НСОРБ Донка Михайлова, инж. Петко Пенков и Доротея Гюрджийска-Иванова. Контактите между Троян и китайския Джиндъджън започват още преди ковид, а миналия септември в Троян беше подписано споразумение за сътрудничество, последвано от посещение на известни троянски керамици в Китай. По време на визитата ще бъде договорено посещенията на троянски майстори в КНР да станат редовни на реципрочна основа и да бъдат обсъдени възможностите за участия на български керамици в изложби в Китай.
Донка Михайлова представи общината на среща на лидерите на китайския район, посланици в Китай, участващите общини от различни държави и творци – общо над 400 участници от целия свят. Тя произнесе реч за Троян и пред представителния Керамичен Джиндъджън-форум, както и пред телевизионен канал. Троян присъства и в словото на посланика на България в Китай Н. Пр. Андрей Техов, отбеляза в социалните мрежи кметът на общината Донка Михайлова.
“Работата ми ме научи да се опитвам от всяка среща и всяко пътуване да взимам доброто с цел да го приложим във възможната степен в общината ни, казва Донка Михайлова. И допълва: “Изводите от моите научени китайски уроци са следните:
Добър стил е старините да бъдат интегрирани в съвремието, а не унищожавани. Те могат да бъдат потенциал за развитие. Примерът на Джиндъджън да превърне стара затворена керамична фабрика в огромен производствен, демонстрационен и търговски керамичен център, който привлича хора от целия свят, е заразителен. Ненужни части на старата производствена база придават чар и автентичност на градската среда.
По примера на Джиндъджън трябва да продължим с още повече мотивация по пътя, по който тръгнахме – включването на троянската керамика в списъка на световното културно нематериално наследство. Това ще отвори нови възможности не само да защитим наследството си, но и да развиваме устойчиво района си.
Силна икономика като китайската е важна предпоставка за подкрепа на занаятите. Но когато я няма, управленската воля може да бъде двигател.
Добре е по примера на Джиндъджън да организираме пазар за ученически керамични изделия, които да стимулират бъдещите творци.
Насищането на градското пространство с традиционна троянска керамика (вече имаме добри примери със стомните на Йовков, с керамичното пано зад музея) би придало на града ни повече автентичност, специфика, която привлича туристи и стимули за местните творци. Може би е добре да започнем с конкурс за празника на Свети Спиридон за идеи за малки проекти за освежаване на градското пространство с керамика”.